X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Żeromski - sumienie narodu w kochliwej powłoce

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 11:28
- Pisarz dzielił swoje życie między dwie rodziny. Po swoich miłościach zostawił ślad autentycznych przeżyć zapisany w dziennikach – mówiła dr Katarzyna Sobolewska.
Audio
  • Dr Katarzyna Sobolewska: Stefan Żeromski czerpał z życia pełnymi garściami (Kultura w radiowej Jedynce)
Portret Stefana Żeromskiego. Zdjęcie pochodzi z 1918 roku, w którym zmarł  dziewiętnastoletni syn pisarza, Adam
Portret Stefana Żeromskiego. Zdjęcie pochodzi z 1918 roku, w którym zmarł dziewiętnastoletni syn pisarza, Adam Foto: polona.pl/domena puliczna

Wiceprezes Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego zwróciła uwagę na fakt, że przywykło się traktować autora "Syzyfowych prac" jako człowieka poważnego, surowego, sumienie narodu. - Rzeczywistość wyglądała jednak trochę inaczej. Był on wrażliwy i czuły na uroki życia, czerpał z niego pełnymi garściami - zauważyła. Pisał nawet humoreski.

W jaki sposób kształtował się świat pojęć moralnych Żeromskiego można zobaczyć właśnie w jego dziennikach. - Znajdziemy tam liczne miłości, romanse, powody do zdrad małżeńskich, uwodzenie mężatek, czego zresztą Żeromski nie uważał za jakieś wielkie wykroczenie - mówił prof. Radosław Okulicz-Kozaryn z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

14 października minęło 150 lat od urodzin pisarza. Więcej o skomplikowanym życiu religijnym i rodzinnym pisarza oraz zawartości jego dzienników dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadził: Anna Stempniak

Goście: dr Katarzyna Sobolewska (Stowarzyszenie im. Stefana Żeromskiego) i prof. Radosław Okulicz-Kozaryn (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 23.11.2014

Godzina emisji: 20.21

to/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystkie kobiety Żeromskiego. Otaczały go artystyczne dusze

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 16:30
"Być córką Stefana Żeromskiego znaczyło w Polsce nie mniej niż nosić tytuł książęcy" - tak poetka Julia Hartwig pisała w książce "Ocalić od zapomnienia. Anna i Monika Żeromskie". Zbiór wspomnień o żonie i córce pisarza przygotował Jerzy Snopek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznana biografia Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 09:50
– W trakcie przygotowywania edycji listów Żeromskiego musiałem skonfrontować obiegową wiedzę o pisarzu z dokumentami. I doszedłem do wniosków zdumiewających – opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Jerzy Adamczyk, znawca twórczości i edytor sześciu tomów korespondencji autora "Popiołów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski i Żeromski - trudna przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 21:14
O wzajemnych relacjach dwóch wielkich osobowości, które w różnych momentach historycznych stykały się ze sobą, opowiemy we wtorkowe popołudnie.
rozwiń zwiń