X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Na czym polega wyjątkowość prozy Izraela Joszuy Singera?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 11:52
"Na obcej ziemi" - zbiór opowiadań Izraela Joszuy Singera, starszego brata noblisty Isaaca Bashevisa Singera, dotychczas był dostępny tylko w jidysz. Książka, która została wydana po raz pierwszy w Wilnie w roku 1925 i z wielu powodów stanowiła ewenement w ówczesnej literaturze żydowskiej, teraz ukazała się w tłumaczeniu Krzysztofa Modelskiego.
Okładka książki Na obcej ziemi
Okładka książki "Na obcej ziemi"Foto: Mat. promocyjne

- To są teksty, które powstawały na początku lat 20., kiedy jeszcze dominującą rzeczą był silny dydaktyzm literatury jidysz. Tutaj w ogóle tego nie ma. Właściwie my tutaj nawet tych postaci nie mamy ocenianych. To jest zostawione czytelnikowi. Krótko mówiąc, nie mamy tutaj opowiastki z morałem - mówi w magazynie "Moje książki" w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Modelski.


czytaj więcej
osoba strasza senior kobieta czytanie książka czytelnictwo 1200.jpg
Krzysztof Modelski: dla Baszewisa Singera starszy brat był wzorem

Rozmówca Magdy Mikołajczuk podkreśla, że "absolutnym ewenementem" nie tylko jeśli chodzi o literaturę tamtego czasu, ale w ogóle jeśli chodzi o literaturę jidysz jest fakt, iż w warstwie fabularnej Izrael Singer wychodzi, i to bardzo mocno, poza obszar problematyki żydowskiej. - Jak popatrzymy na te 11 opowiadań, tylko jedno jest całkowicie zatopione w środowisku żydowskim - zaznacza tłumacz. 

Posłuchaj
46:27 2020_07_08_21-07-00_PR1_Kulturalna_Jedynka Krzysztof Modelski o opowiadaniach Izraela Joszuy Singera (Moje książki/Jedynka)

 

- A jeśli Izrael Singer już pisze o świecie Żydów, to pisze w sposób zupełnie odmienny niż na ogół się to spotyka. Jest to pisane albo z dużym dystansem albo nawet z bardzo silną ironią - podkreśla Krzysztof Modelski. 

Gość Jedynki zwraca także uwagę, że ciekawą cechą tych opowiadań jest poczucie humoru. - Jak popatrzymy na te opowiadania jako całość, to właściwie ich wydźwięk jest raczej pesymistyczny. Natomiast Singer doskonale, w moim przekonaniu, oddaje taką cechę świata, w którym żyjemy, że nie jest on ani cały smutny ani cały wesoły. Ten świat po prostu jest pomieszany - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także fragment jednego z opowiadań z tomu "Na obcej ziemi", a także rozmowa z pisarką Magdaleną Stachulą o jej najnowszej książce "Strach, który powraca" oraz Tadeusz Lewandowski i jego literackie recenzje. 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Krzysztof Modelski (tłumacz, nauczyciel,historyk)

Data emisji: 8.07.2020

Godzina emisji: 21.05

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dorota Kotas: postanowiłam napisać książkę na próbę

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 10:43
Na początku 2019 roku Dorota Kotas otrzymała wyróżnienie w organizowanym przez radiową Jedynkę konkursie na opowiadanie "Moja niepodległość", a teraz wydała pierwszą książkę. "Pustostany" to smutno-zabawna opowieść o bezrobotnej dwudziestoparolatce mieszkającej na warszawskim Grochowie, wśród pustostanów po zmarłych ("zmarli to moi ulubieni sąsiedzi" - mówi narratorka). To opowieść pełna wnikliwych obserwacji i absurdalnego humoru. 
rozwiń zwiń