X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jachym Topol i jego groteskowe spojrzenie na problemy współczesności

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 12:21
Nowa powieść pisarza zatytułowana "Wrażliwy człowiek" (przetłumaczona przez Dorotę Dobrew) to pełna przygód i kłopotów, ale też filozoficznego namysłu historia o wędrownym aktorze, który z żoną i synami przemierza współczesną Europę, przede wszystkim Środkowo-Wschodnią. Jachym Topol porusza w niej różne tematy, także dotyczące współczesnej polityki, ale wszystko to robi w groteskowy, absurdalny sposób charakterystyczny dla jego twórczości.
Audio
  • Rozmowa z Jachymem Topolem (Moje książki/Jedynka)
Jachym Topol
Jachym TopolFoto: Zofia Dimitrijević

- Wcale nie uważam, że groteska czy absurd to najlepszy czy najbardziej skuteczny środek literacki. Przez całe życie raczej podziwiam szkołę realistycznego pisarstwa rosyjskiego (...). Chciałbym pisać w ten sposób, ale nie umiem. Myślę, że po prostu inaczej patrzę na świat, więc ta groteska to z mojej strony trochę desperacki ruch, ale tylko tak umiem pisać - zdradza w magazynie "Moje książki" Jachym Topol, który za powieść "Wrażliwy człowiek" otrzymał najważniejszą czeską nagrodę literacką - Nagrodę Państwową za Literaturę.

- Nie jestem też pewien, czy realistyczny sposób nadaje się do pisania o współczesności. Dzięki grotesce można pokazać wiele zmian, które zachodzą współcześnie. Mnóstwo zjawisk, które istniały od zawsze i były bardzo naturalne - jak na przykład relacje między mężczyzną a kobietą, wychowywanie dzieci, migracje, przemieszczanie się - teraz się zmienia i nagle zyskuje wydźwięk polityczny. Realistyczna szkoła pisarstwa mogłaby tego nie oddać i nie udźwignąć. Tutaj groteska naprawdę się przydaje - dodaje rozmówca Magdy Mikołajczuk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której także m.in. o zakochanym w putinowskiej Rosji Gerardzie Depardieu, o domowych żartach z udziałem Szekspira, o rzece wyznaczającej sposób pisania a także fragmenty najnowszej powieści Jachyma Topola czytane  przez Andrzeja Ferenca. 

nmat.promocyjne

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym usłyszą Państwo także Tadeusza Lewandowskiego i jego literackie recenzje. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jachym Topol (pisarz)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 21.06

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słodko-gorzkie opowiadania znanego kanadyjskiego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:13
Opowiadania Billa Gastona "Bogowie pokazują klaty" to dziewiętnaście niebanalnych historii, poważnych albo absurdalnie śmiesznych, między innymi o poecie, który nęka wierszami nieuczciwego sprzedawcę samochodów, o kobiecie stopniowo umierającej od orgazmów, czy też o ośmiolatce szukającej Jezusa w zupie i telewizorze. 
rozwiń zwiń