X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Od radości po zwątpienie, ale też chęć do walki do końca - "Westerplatte" Jacka Komudy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:49
Od 1 do 21 września w radiowej Jedynce można słuchać fragmentów sensacyjnej, pełnej dramatycznych zwrotów akcji i ścierających się poglądów opowieści o siedmiodniowej obronie Westerplatte. W magazynie "Moje książki" gościliśmy autora powieści "Westerplatte" - Jacka Komudę. 
Audio
  • "Westerplatte" - nowa powieść Jacka Komudy (Moje książki/Jedynka)
Fragment okładki książki Westerplatte Jacka Komudy
Fragment okładki książki "Westerplatte" Jacka Komudy Foto: mat. promocyjne

"Westerplatte" to powieść oparta na najnowszych pracach historycznych odsłaniających dramatyczne i nieznane tajemnice siedmiodniowej, bohaterskiej obrony Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte. Miejsca, gdzie padły pierwsze strzały rozpoczynające II wojnę światową. Miejsca szczególnego dla wszystkich Polaków: gdzie żołnierz polski pokazał, że honor i godność nie mają ceny, a Niemcy słono zapłacili za swoją butę i pewność siebie.

W książce dość szczegółowo opisany jest konflikt, który miał miejsce na Westerplatte i dotyczył dwóch koncepcji obrony: majora Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kapitana Franciszka Dąbrowskiego. Major po 12 godzinach obrony chciał kapitulować, natomiast kapitan Franciszek Dąbrowski był przekonany, że trzeba walczyć do końca. - Napisanie "Westerplatte" i opisanie genezy konfliktu obu oficerów, czyli komendanta i jego zastępcy to był straszny problem, wręcz psychiczny. Ja nie chciałem pisać książki, w której osądzałbym Sucharskiego. Obaj spełnili swój obowiązek - powiedział na antenie radiowej Jedynki Jacek Komuda, autor powieści. 

- Starałem się, żeby ta książka nie była takim wielkim oskarżeniem Sucharskiego, aczkolwiek Sucharski przez swoje decyzje jednak wypada negatywnie dla większości badaczy - dodał gość. 

Autor podczas audycji zdradził, dlaczego napisał powieść o takiej tematyce. - Kiedy jeździłem na spotkania autorskie, jeszcze po premierze poprzedniej książki o Hubalu, to czytelnicy masowo pytali, czy nie napisałbym książki o Westerplatte - powiedział.

Twórca powiedział, że w swojej powieści starał się przedstawić obie strony konfliktu, jako ludzi biorących w nim udział, a nie tylko skonfliktowanych wojowników. - Kiedy przeczytałem dziennik działań bojowych pancernika Schleswig-Holstein i kilka innych źródeł niemieckich, które są przetłumaczone na język polski, to stwierdziłem, że jednak trzeba pokazać tę drugą stronę, to, że przeciwnicy też są ludźmi. I że nie są standardowymi hitlerowcami z filmów komunistycznych i propagandowych, którzy szli pod polskie lufy - stwierdził Jacek Komuda. 

"Westerplatte" Jacka Komudy "Westerplatte" Jacka Komudy 
Co autorowi sprawiło największą trudność przy pisaniu powieści? 
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jacek Komuda (autor powieści "Westerplatte") 

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 21.07

ans

Czytaj także

Christina Dalcher, autorka powieści "Vox": uwielbiam samą ideę języka

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 10:28
- Obserwowałam, w jaki sposób ludzie rozmawiają ze sobą w tym samym języku. Artykulacja może być naprawdę różna – mówiła w audycji "Moje książki" Christina Dalcher, autorka powieści "Vox" pytana o źródło inspiracji do stworzenia fabuły książki. Książkę przetłumaczył Radosław Madejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator: prywatnie jestem inną osobą niż ta, którą jestem podczas pisania

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 12:08
Joanna Bator to miłośniczka kociego ciepła i fizycznego ruchu, który pozwala jej zachować młodzieńczego ducha. Pisarka w 2012 roku wydała powieść "Ciemno, prawie noc", która doczekała się swojej ekranizacji. Dlaczego autorka postanowiła nie mieszać się do tworzenia scenariusza filmu i co najbardziej kusiło jej niespokojną duszę?
rozwiń zwiń