X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Powstanie Warszawskie w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:54
Przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, zaserwowaliśmy w audycji "Moje książki" wiersze, prozę, a także książki dokumentalne o dramatycznych wydarzeniach sprzed 75 lat.
Audio
  • Powstanie Warszawskie a literatura (Jedynka/ Moje książki)
Żołnierze AK podczas Powstania Warszawskiego
Żołnierze AK podczas Powstania WarszawskiegoFoto: Tadeusz Bukowski [Public domain], via Wikimedia Commons

- Bohaterowie powstania byli też bohaterami mojego dzieciństwa. 1 sierpnia i 11 listopada chodziliśmy na powstańcze kwatery. "Kamienie na szaniec" oraz "Zośka i Parasol" to ulubione lektury mojego ojca, a więc i moje. Dzięki pracy w Polskim Radiu z Barbarą Wachowicz, mogłam poznać osobiście wielu powstańców. To był zaszczyt, to było wzruszenie, to była ogromna odpowiedzialność - mówiła prowadząca audycję Anna Stempniak.

W materiale usłyszeliśmy m.in. fragment książki druha Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec", która została wydana w czasie okupacji pod pseudonimem Juliusz Górecki, a także archiwalną rozmową z 1981 roku z jego żoną Janiną i córką Ewą.

Z kolei Martyna Podolska porozmawiała z Katarzyną Kubisiowską, autorką książki "Szaflarska. Grać, aby żyć", która jest biografią znanej aktorki teatralnej i filmowej Danuty Szaflarskiej.

- Pani Danuta przez 63 dni była w centrum Powstania Warszawskiego w Śródmieściu razem ze swoją roczną córeczką Mają, ówczesnym mężem Janem Ekierem i ze swoją mamą Wandą. Rozdział o powstaniu pisałam ze ściśniętym sercem […]. Danuta Szaflarska w powstaniu pełniła rolę gońca, czyli zawiadamiała warszawiaków, ludność cywilną i żołnierzy o tym, że odbywają się koncerty w rozmaitych miejscach, które podtrzymywały ducha w narodzie - opowiadała Katarzyna Kubisiowska.

Podczas audycji była również mowa o Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. O tym wydarzeniu opowiedzieli organizatorzy festiwalu.

W "Moich książkach" także Tadeusz Lewandowski i jego recenzje literackie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

ProwadziAnna Stempniak

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 21.12

DS

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Czytaj także

Nike dla Łazarewicza. "Reportaż wkracza na salony"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:00
Nagrodę Literacką Nike 2017 w tym roku otrzymał Cezary Łazarewicz za książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Po raz pierwszy w historii przyznano to wyróżnienie za reportaż.
rozwiń zwiń