X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Księga szeptów" Varujana Vosganiana. Zatrzymać pamięć o ofiarach

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 14:35
- Myślę, że każdy naród, każdy okres i każde miejsce ma swoją "Księgę szeptów". Przedstawiałem tę książkę w kilkudziesięciu krajach, odbyło sie prawie dwieście spotkań w róznych miejscach - mówi w audycji "Moje książki" rumuński pisarz o ormiańskich korzeniach Varujan Vosganian. Jego książka "Księga szeptów", w której opisuje dzieje swoich przodków, w większości zabitych w czasie rzezi Ormian w 1915 roku, była wielokrotnie nagradzana i tłumaczona na wiele języków.
Audio
  • Varujan Vosganian: literatura ma tę przewagę nad polityką, że nie narzuca ocen (Moje książki/Jedynka)
Varujan Vosganian
Varujan VosganianFoto: PAP/Wojciech Kamiński

- Dotychczas "Księga szeptów została przetłumaczona na 22 języki, a trwa praca nad przekładem na turecki, ukraiński i arabski. Na wszystkich tych spotkaniach mówiliśmy oczywiście o masakrze Ormian i o historii XX wieku, ale zawsze czytelnicy chcieli także porozmawiać o swoim własnych traumach, bo ludobójstwo Ormian ma wymiar uniwersalny. Mówiąc o traumie Ormian, mówimy też o traumach innych narodów, bo wszystkie te tragedie nie mają ojczystego języka - mówi Varujan Vosganian. 

Rozmówca Magdy Mikołajczuk zdradza, że podstawą wszystkich opisanych w jego książkach scen, także tych najbardziej drastycznych, są albo świadectwa ludzi, albo dokumenty historyczne. - Na świecie zdarzyło się tak wiele cierpienia, że nie trzeba było niczego wymyślać. Wiadomo, że ważny jest sposób, w jaki się opisuje takie sytuacje. W "Księdze szeptów" jest wiele niezwykle okrutnych scen, które jednak zostały złagodzone poprzez poetycki język. Moja książka nie ma charakteru politycznego właśnie dlatego, że ja jestem politykiem. Piastowanie stanowisk politycznych i na poziomie narodowym, i na poziomie europejskim pozwoliło mi spoglądać na świat z dystansu.  I zrozumiałem, że zemsta i nienawiść nigdy nie mogą być odpowiedzią na zło. (...) Gdybym chciał napisać książkę o nienawiści, to nazwałbym ją "księga krzyków", a nie "Księga szeptów". I wtedy byłby to pamflet, a nie taka książka, jaka powstała. Myślę, że literatura ma tę przewagę nad polityką, że nie narzuca ocen. Wnioski pozostawia czytelnikowi - ocenia Varujan Vosganian.

Dlaczego jego zdaniem "Księgi szeptów" nie można przyporządkować do jednej szuflady a niektórzy uważają ją wręcz za literaturę humorystyczną? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

W "Moich książkach" także o twórczości literackiej Jana Pawła II oraz Tadeusz Lewandowski i jego recenzje literackie. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Varujan Vosganian (pisarz) 

Data emisji: 05.06.2019

Godzina emisji: 21.06

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Internat" Serhija Żadana. Język powieści odzwierciedla charakter wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 13:16
- Chciałem napisać tę książkę tak, żeby pokazać, że wszystkie wojny są podobne w swoim dramatyzmie – powiedział na antenie Jedynki ukraiński pisarz, poeta i tłumacz, autor powieści "Internat" Serhij Żadan.
rozwiń zwiń