X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Lidija Dimkovska: chciałam pokazać, że możliwa jest bliskość między pokoleniami

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 13:57
- Widzę, że młodzi ludzie coraz rzadziej spędzają czas ze swoimi dziadkami i to wielka szkoda. Dlatego w trochę idealistyczny sposób chciałam pokazać, że może być inaczej, że możliwa jest bliskość między starszym i młodszym pokoleniem - mówi w audycji "Moje książki" o swojej nowej powieści zatytułowanej "Non-Oui" macedońska poetka i pisarka Lidija Dimkovska.
Audio
  • Lidija Dimkovska o swojej nowej książce (Moje książki/Jedynka)
Lidija Dimkovska
Lidija Dimkovska Foto: Ewa Tenderenda-Ożóg

"Non-Oui" to sentymentalna podróż wnuczki śladami babci, często odkrywająca trudne karty rodzinnej historii. W tle ulice Splitu, Sycylia, druga wojna światowa, wielka miłość i śmiertelna nienawiść. Powieść na język polski przetłumaczyła Danuta Cirlić-Straszyńska. 

- Historię o babci i wnuczce o tym samym imieniu Nedjelka, usłyszałam na Sycylii, w miejscowości Castellammare del Golfo, gdzie byłam ze znajomymi na wakacjach. Jechaliśmy busem i kierowca, słysząc, że rozmawiamy po słoweńsku, rozpoznał, że to język któregoś z krajów byłej Jugosławii i w ciągu pięciu minut opowiedział nam historię swojej matki. Była Chorwatką, miała na imię Nedjelka i przyjechała na Sycylię w 1947 roku, żeby poślubić Włocha. Żaden z jej trzech synów nigdy się nie nauczył chorwackiego, za to zrobiła to wnuczka, także o imieniu Nedjelka - zdradza Lidija Dimkovska - Ta historia tak bardzo mnie poruszyła, że w ciągu tygodniowego pobytu na Sycylii nieustannie myślałam o dwóch Nedjelkach - dodaje.

Pisarka ocenia, że dzisiaj rzadko widujemy naszych krewnych i przyjaciół, bo wolimy kontaktować się z nimi wirtualnie. - Wszyscy lubimy mieć wokół siebie bliskich ludzi, ale mamy problem z tym, jak okazać im miłość, jakimi słowami ją wyrazić. Nie wystarczy wysłać wiadomość, że kogoś się kocha, trzeba z nim naprawdę być. W mojej powieści młoda Nedjelka rzeczywiście spędza czas ze swoją babcią i to jest najcenniejsze doświadczenie w jej życiu- zaznacza.

Dlaczego Lidija Dimkovska przeprowadziła się z Macedonii do Rumunii a następnie do Słowenii? Ile zna języków obcych? czy było jej łatwo odnaleźć się w obcych krajach? Dlaczego poezja Herberta jest dla niej bardzo ważna? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której - poza rozmową z pisarką - także fragmenty jej najnowszej powieści czytane przez Agnieszkę Kunikowską. 

***

W "Moich książkach" także zaproszenie na Warszawskie Targi Książki, których gościem honorowym jest w tym roku Rumunia. Tradycyjnie w audycji także Tadeusz Lewandowski i jego recenzje literackie. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Lidija Dimkovska (pisarka), Sabra Daici (dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie)

Data emisji: 22.05.2019

Godzina emisji: 21.06

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncerty i pogadanki ekologiczne w otoczeniu książek, czyli Weekend Księgarń Kameralnych

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 10:00
Od 25 do 28 kwietnia w kilkudziesięciu miejscach w Polsce odbędą się darmowe wydarzenia kulturalne związane z organizowanym po raz trzeci Weekendem Księgarń Kameralnych. W planie są spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.
rozwiń zwiń