X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eustachy Rylski szuka w powieściach wzruszenia

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 22:00
W "Moich książkach" spotkanie z Eustachym Rylskim - prozaikiem, eseistą, autorem takich książek jak "Warunek", "Człowiek w cieniu", "Po śniadaniu".
Audio
  • Eustachy Rylski o sobie: jestem sentymentalny, ale nie romantyczny (Moje książki/Jedynka)
Eustachy Rylski
Eustachy RylskiFoto: PAP Archiwum/Tomasz Gzell

Właśnie ukazuje się wznowienie jego debiutanckiego dyptyku "Stankiewicz. Powrót" z 1984 roku, z autorskimi poprawkami. To dwie mini-powieści dziejące się w czasie rosyjskiej wojny domowej na początku XX wieku, bez patosu poruszające takie kwestie jak honor, zemsta, tożsamość narodowa.

Bohater "Stankiewicza", oficer armii carskiej, syn powstańca styczniowego, mści się na zabójcy swojego ojca. Z kolei Max Rogoyski z "Powrotu" wraca po I wojnie światowej do rodzinnego majątku w odrodzonej Polsce i przejmuje bogactwo, którego jego dziad dorobił się pomagając powstańcom styczniowym, a potem ich denuncjując.

- Do "Stankiewicza" nie zrobiłem żadnych poprawek - mówi pisarz o wznowionym dyptyku. Natomiast "Powrót" wydał mu się przegadany i trochę za długi. - Porobiłem skróty wyłącznie i to chyba z korzyścią dla tej powieści - podkreśla autor. Po latach ocenia, że w tej powieści trochę się popisywał. Więc po latach te popisy wyrzucił. Co zresztą nie spodobało się jego żonie. Eustachy Rylski uważa, że sukces dwóch powieści zawdzięcza nowatorskiemu jak na lata 80-te sposobowi pokazania stosunków polsko-rosyjskich.

Co pisarz rozumie, jako popisy? Co to znaczy, że jego powieści przypominają XIX-wieczną powieść staroświecką? Co było inspiracją do napisania powieści "Stankiewicz" i na czym polegało nowatorskie spojrzenie na historię? Jak w czasach cenzury udało się wydać powieści, które stoją w opozycji do ówczesnej historiografii? Kiedy ukaże się jego nowa powieść "Blask"?

W audycji również Tadeusz Lewandowski omawia nowości wydawnicze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Eustachy Rylski (pisarz)

Data emisji: 7.02.2017

Godzina emisji: 21.10

ag/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teofil Ociepka. Malarz-naiwista zafascynowany okultyzmem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 09:00
- Nazywano ich malarzami niedzielnymi, siódmego dnia, naiwistami, odnosząc się do nich z pobłażaniem - tak o fenomenie malarzy-samouków mówi krytyczka sztuki dr Monika Małkowska. Takim artystą był Teofil Ociepka, zmarły 40 lat temu twórca fantastycznych światów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Wachowicz: największe miłości mojego życia to babunia Anna i mąż

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 09:20
Barbara Wachowicz prywatnie. W audycji z cyklu "Twarzą w twarz" pisarka opowiada o ukochanych dziadkach i bracie, o udanym małżeństwie, walce z ciężką chorobą, życiowych porażkach, londyńskim koncercie Beatlesów, przyjaźni z Czerwonymi Gitarami i wywiadach z Kirkiem Douglasem i Shirley McLaine.
rozwiń zwiń

Czytaj także

On musiał być ciągle w centrum uwagi. Ona zawsze była u jego boku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 11:50
Ich małżeństwo trwało pół wieku, doczekali się czwórki dzieci, zjeździli cały świat, obracali się wśród największych osobistości, ale ich związek nie był wyłącznie bajką. W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z Ulą Ryciak, autorką książki "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów".
rozwiń zwiń