X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Piotr Madajczyk o wizycie szefowej niemieckiego MSZ: miała symboliczny charakter

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 17:32
Nowa niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock gościła w piątek (10.12) w Warszawie. Stolica Polski była trzecią po Paryżu i Brukseli, którą odwiedziła szefowa niemieckiej dyplomacji. - W pewnych obszarach jest zbieżność, a są tematy, w których obie strony się różnią - zauważa prof. Piotr Madajczyk.
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu w siedzibie MSZ w Warszawie
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu w siedzibie MSZ w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

W czasie rozmów w Polsce Annalena Baerbock poruszyła m.in. kwestie praworządności. Stwierdziła też, że życzy wszystkim rozwiązań, które umocnią Unię Europejską. - Polska jest w tym nieodzowna - mówiła.

Prof. Piotr Madajczyk z PAN zauważa, że podczas pierwszej wizyty trudno oczekiwać, żeby strony zmieniły swoje stanowiska w wielu sprawach. Wskazuje na symboliczny charakter tej wizyty. - Mamy układ, w którym najpierw minister, a potem kanclerz udają się w podróż: Paryż, Bruksela, Warszawa - mówi. Szef niemieckiego rządu oczekiwany jest w Polsce w niedzielę (12.12).

"Jest otwartość"

Gość Programu 1 Polskiego Radia uważa, że zapisany w umowie koalicyjnej Trójkąt Weimarski nie jest fikcją, ale jego ożywienie i planowanie czegoś w Unii Europejskiej jest niemożliwe bez Warszawy. Przypomina, że prób reanimacji Trójkąta Weimarskiego było już kilka i wszystkie skończyły się niepowodzeniem. Dlatego istotne jest to, w jaki sposób Niemcy teraz chcą tego dokonać. - Może nie jest to ta formuła, jaka była, ale jest otwartość - zauważa. Zdaniem politologa stosunki polsko-niemieckie będzie charakteryzował większy pragmatyzm.

Prof. Piotr Madajczyk wskazuje, że trudno jest przewidzieć, jak Zieloni będą kształtować niemiecką politykę zagraniczną. Bo w łonie koalicji są rozbieżności, choćby dotyczące Nord Stream 2. Tak jak w Polsce, sprawami zagranicznymi poza MSZ silnie interesują się też prezydent i premier. Zaznacza, że w okresie urzędowania Angeli Merkel to urząd kanclerski przejmował większość spraw z dziedziny stosunków zagranicznych. - Annalena Baerbock jest nowa w polityce na najwyższym szczeblu, a Olaf Scholz ma bardzo duże doświadczenie - wskazuje.

Posłuchaj
18:24 Jedynka-10-12-2021-więcej-świata.mp3 Wizyta niemieckiej minister spraw zagranicznych w Polsce (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj Także:

W audycji także:

- Ochrona demokracji przed zagrożeniem ze strony autorytaryzmu jest wyzwaniem naszych czasów - powiedział prezydent USA Joe Biden, inaugurując w czwartek wirtualny dwudniowy Szczyt dla Demokracji. Podkreślił też, że Biały Dom opublikował pierwszą w historii strategię na rzecz walki z korupcją i wykorzystywaniem amerykańskiego i międzynarodowego systemu finansowego do ukrywania majątku skradzionego przez skorumpowanych oligarchów. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu.

Opozycyjny dziennikarz z Rosji Dmitrij Muratow wraz z dziennikarką filipińską Marią Ressi odebrali w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. To dla nich swoisty parasol ochronny, gdyż obydwoje punktują różne działania władz swoich krajów mające na celu ograniczanie demokracji. Rozmowa z dr Agnieszką Bryc z UMK.

Trzy domniemane zeszłoroczne przyjęcia świąteczne w czasie, kiedy w Wielkiej Brytanii obowiązywały restrykcje covidowe, będą przedmiotem dochodzenia, które przeprowadzi szef służby cywilnej Simon Case. Chodzi o dwa wydarzenia, o których w zeszłym tygodniu napisał dziennik "Daily Mirror" - 27 listopada i 18 grudnia na Downing Street oraz nieformalne spotkanie w siedzibie ministerstwa edukacji 10 grudnia, o którym poinformowało samo ministerstwo. Coraz wyraźniejsze dowody, że rząd łamał reguły covidowe, które sam wprowadzał, oraz podejrzenia, że premier Johnson nie mówił i nadal nie mówi prawdy w tej sprawie, przekładają się na coraz gorsze notowania wyborcze konserwatystów. Korespondencja Adama Dąbrowskiego z Londynu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN), dr Agnieszka Bryc (UMK)

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec. Parys: to szansa do podsumowania ostatnich 16 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 15:13
- To okazja dla strony polskiej by dokonać pewnego podsumowania w stosunkach niemiecko-polskich za ostatnie 16 lat, kiedy politykę wyznaczała kanclerz Merkel - tak o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, b. szef resortu obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Rau: Polska będzie się domagać zamknięcia Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 16:32
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oświadczył, że Polska będzie się stale domagać zamknięcia gazociągu Nord Stream 2. Po spotkaniu z nową szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock w Warszawie Minister Rau powiedział też, że Polska nie jest zainteresowana federalizacją Europy, ale jest gotowa rozmawiać z Niemcami nad przyszłością naszego kontynentu.
rozwiń zwiń