X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zdecydowany skręt w prawo". Prof. Szymanowski o wynikach wyborów w Czechach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 18:58
Opozycyjna koalicja SPOLU zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w Czechach. Kto teraz będzie odpowiedzialny za tworzenie nowego rządu? - Myślę, że tutaj nic nadzwyczajnego nie zdarzy i na pewno będzie to prof. Petr Fiala, przywódca ODS i koalicji SPOLU - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Petr Fiala
Petr FialaFoto: PAP/EPA/STRINGER

Babisz1200/PAP
Wybory w Czechach. Babisz nie otrzymał od prezydenta misji sformowania rządu
Posłuchaj
18:01 Jedynka/Więcej świata - 11.10.2021 Wybory w Czechach, zmiana kanclerza w Austrii, stosunki Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej (Jedynka/Więcej świata)

Koalicja SPOLU, która zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, może wspólnie z koalicją Piratów i samorządowców liczyć na 108 spośród 200 mandatów. Nadal jednak nie wiadomo, komu misję tworzenia rządu powierzy prezydent Milosz Zeman, przebywający od niedzieli w szpitalu.

Kto będzie tworzył nowy rząd?

- Myślę, że tutaj nic nadzwyczajnego się nie zdarzy i na pewno będzie to prof. Petr Fiala, przywódca ODS i koalicji SPOLU. Jest on świetnie oceniany jako minister edukacji - komentuje prof. Maciej Szymanowski.

Ekspert Jedynki wskazuje, że dla Czech jest to "zdecydowany skręt w prawo". - Przypomnę, że lewica będzie miała zaledwie czterech posłów. To trochę taki przypadek, jak w Polsce w 2015 roku (…). Koalicja prawicowa ewidentnie wygrała, zaś komuniści czy socjaldemokraci, którzy odwoływali do idei lewicowych, przegrali. Partia Piratów, która usiłowała zdobyć poparcie w Czechach bardzo progresywistyczno-lewicowym programem, jak wspomniałem, uzyskała cztery mandaty - dodaje prof. Maciej Szymanowski.

Co z Andrejem Babiszem i ruchem Ano?

Ruch Ano premiera Andreja Babisza przegrał wybory. Jednak jeszcze przed nimi Milosz Zeman mówił, że powierzy tworzenie rządu partii, która będzie miała najlepszy wynik, a nie koalicji. To wskazywałoby na Ano. W niedzielę doszło do spotkania Milosza Zemana z Andrejem Babiszem, ale dotychczasowego premier nie otrzymał misji utworzenia nowego gabinetu.

- Te słowa zostały wypowiedziane jeszcze przed wyborami, zanim prezydent Zeman poznał ich wyniki. Po drugie, nie da się ukryć, że prezydent Zeman jest w bardzo ciężkim stanie i w tej chwili przebywa na jednostce intensywnej terapii. Należy mu życzyć, jak najwięcej zdrowia i wyjścia ze szpitala, ale to też oczywiście będzie miało wpływ, na ile aktywny może być tzw. Hrad, czyli Zamek w polityce czeskiej w najbliższych tygodniach - wyjaśnia prof. Maciej Szymanowski.

Głównym moderatorem rozdzielania ról w przypadku formowania rządu, jest bowiem prezydent. - On zwołuje posiedzenie parlamentu, na którym obecny premier Babisz poda się do dymisji i ma kompetencje do tego, żeby dwa razy nominować kandydata na premiera, który będzie miał czas na to, żeby zbudować koalicję. W trzecim kroku parlament decyduje, kto ma być kandydatem. Gdyby prezydent nie mógł wykonać nominacji, chociażby z tego powodu, że jest w szpitalu, wtedy szef Senatu (z ODS - red.) będzie nominował kandydata na premiera. Moim zdaniem będzie to Petr Fiala - twierdzi ekspert Jedynki.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Wybory w Czechach. Materiał Wojciecha Stobby.

- Dotychczasowy minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg został zaprzysiężony na urząd kanclerza. Jego poprzednik Sebastian Kurz podał się w sobotę do dymisji, ponieważ znalazł się w cieniu podejrzeń o korupcję. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- Żądania brytyjskiego rządu dotyczące zmian w protokole północnoirlandzkim mogą spowodować załamanie stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Takie ostrzeżenie wygłosił w niedzielę minister spraw zagranicznych Irlandii. Rozmowa z prof. Bartłomiejem Toszkiem z Uniwersytetu Szczecińskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Maciej Szymanowski (dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka), prof. Bartłomiej Toszek (Uniwersytet Szczeciński)

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

"Walka z korupcją nie istnieje". Ekspert PISM o powodach przeciągających się negocjacji na linii Bałkany Zachodnie-UE

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 19:05
Unia Europejska zapewnia Bałkany Zachodnie o europejskiej perspektywie, ale mimo to nie składa żadnych konkretnych zobowiązań dotyczących członkostwa państw z tej części Starego Kontynentu. - To, że ścieżka została utrzymana, jest chyba jedyną dobrą wiadomością z tego szczytu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Wojciech Wilk: talibowie cały czas są uznawani za organizację terrorystyczną

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 19:26
22 tysiące Afgańczyków zostało ewakuowanych przez państwa unijne od momentu przejęcia władzy przez talibów, zaś lista chętnych do ucieczki z Afganistanu nadal jest bardzo długa. Rządy talibów pogłębiają również kryzys humanitarny. - Wykluczone jest, żeby jakiekolwiek kraje zachodnie przekazywały fundusze do rządu prowadzonego przez talibów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i ekspert ONZ ds. rozwiązywania kryzysów humanitarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Eberhard: UE ma jeszcze spory katalog działań wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 19:46
Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie Białorusi, w której wzywa do ukarania Alaksandra Łukaszenki i wprowadzenia sankcji wobec jego reżimu. Jest też wezwanie do solidarności krajów europejskich wobec ataków hybrydowych na Polskę oraz apel o uwolnienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. - Kolejne sankcje są chyba przesądzone - mówi Adam Eberhard z OSW.
rozwiń zwiń