X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr hab. Kamil Zajączkowski: proces rozszerzania Unii nie powinien się zakończyć

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 19:06
W węgierskim parlamencie zakończył się X Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej. Wzięli w nim udział szefowie izb parlamentarnych z Grupy Wyszehradzkiej oraz sześciu krajów bałkańskich. - Środkowoeuropejski głos w Unii oceniam pozytywnie - mówi dr hab. Kamil Zajączkowski.
Przedstawiciele parlamentów państw Grupy V4 na spotkaniu w Budapeszcie. Od lewej: przewodniczący parlamentu Węgier L. Kover, wiceprzewodniczący parlamentu Słowacji G. Grendel, marszałek Senatu RP T. Grodzki, przewodniczący senatu Czech M. Vystrcil, wiceprzewodniczący czeskiej Izby Deputowanych R. Vondracek, wicemarszałek Sejmu RP R. Terlecki
Przedstawiciele parlamentów państw Grupy V4 na spotkaniu w Budapeszcie. Od lewej: przewodniczący parlamentu Węgier L. Kover, wiceprzewodniczący parlamentu Słowacji G. Grendel, marszałek Senatu RP T. Grodzki, przewodniczący senatu Czech M. Vystrcil, wiceprzewodniczący czeskiej Izby Deputowanych R. Vondracek, wicemarszałek Sejmu RP R. TerleckiFoto: PAP/EPA/Tamas Kovacs
duda Mołdawia pap 1200x660.jpg
Mołdawia na trudnej drodze do Europy. Ekspert: po ostatnich wyborach jest nadzieja na reformy

Dr Zajączkowski zwraca uwagę, że państwa Grupy V4 dosyć jednoznacznie od kilku lat mówią, że proces rozszerzania Unii Europejskiej nie powinien się zakończyć. - Stąd bardzo mocne wspieranie państw Europy Południowo-Wschodniej - mówi.

Posłuchaj
20:08 jedynka-24-09-2021-więcej-swiata.mp3 Głos krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Unii Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
Łotwa PAP 1200.jpg
"Pomysł na finansowe korzyści dla reżimu". Dr Eberhardt o migracyjnej prowokacji Białorusi

Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że jeszcze kilka lat temu wśród państw zachodniej Europy panował duży sceptycyzm, czy przyjmować do Wspólnoty państwa Bałkanów Zachodnich. - Dzisiaj jest wola polityczna - wskazuje. Zwraca uwagę, że poszerzenie Unii byłoby ukoronowaniem procesu, który rozpoczął się w 2004 roku. Zwłaszcza że Rosja i Chiny są bardzo aktywne w tej części świata.

Dr hab. Kamil Zajączkowski podkreśla, że w przypadku nowych członków to oni staliby się największymi beneficjentami unijnych środków. Zaznacza, że proces akcesji byłby procesem długotrwałym. - Ale to by na pewno przyczyniło się do większej równowagi w Unii Europejskiej. Jednak bardzo wiele zależy od determinacji społeczeństw i rządów, a z tym różnie bywa.

W audycji również:

- Podsumowanie wizyty prezydenta Andrzej Dudy w Stanach Zjednoczonych. Korespondencja Wojciecha Cegielskiego.

- W Pradze kolejna runda rozmów w sprawie Turoszowa. Korespondencja Wojciecha Stobby.

- W weekend wybory do niemieckiego Bundestagu. Rozmowa z Olgą Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo").

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Michał Strzałkowski 

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (UW), Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo", Instytut Staszica) 

Data emisji: 24.09.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Marta Szpala: priorytety Słowenii w UE od zawsze są takie same

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 19:45
Z końcem czerwca Portugalia oddaje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. To już czwarta prezydencja tego państwa, ale całkowicie inna niż poprzednie, bo zdominowana przez pandemię COVID-19. Do końca roku Unii będzie przewodzić Słowenia. - Zawsze najważniejsza dla niej była polityka sąsiedztwa - mówi Marta Szpala z OSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Spasimir Domaradzki: siła przyciągania państw Bałkanów zachodnich przez UE słabnie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 19:40
W Berlinie odbył się wirtualny Szczyt Bałkanów Zachodnich. Głównym tematem spotkania było podsumowanie siedmiu lat funkcjonowania Procesu Berlińskiego, mającego pomóc sześciu krajom regionu w integracji z Unią Europejska oraz wyznaczenie działań koniecznych do wzmocnienia rozwoju gospodarczego Bałkanów Zachodnich. - Proces Berliński ma pomóc przygotować te państwa w obszarach spoza głównych problemów - mówi dr Spasimir Domaradzki.
rozwiń zwiń