X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Małgorzata Bonikowska o szczycie G7: nie ma dysonansu, jaki wprowadzał Donald Trump

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:37
W miejscowości Carbis Bay w Kornwalii w Wielkiej Brytanii rozpoczęło się w piątek (11.06) spotkanie grupy G7. Głównymi tematami rozmów są odbudowa po pandemii koronawirusa i pomoc biedniejszym krajom w szczepieniach, zapobieganie zmianom klimatycznym oraz poparcie dla wolnego handlu i zapobieganie protekcjonizmowi. - Wydaje się, że jest powrót do poczucia, że te siedem krajów i przedstawiciele UE są w swoim gronie - mówi Małgorzata Bonikowska.
Wspólne zdjęcie uczestników Szczytu G7 w Wielkiej Brytanii
Wspólne zdjęcie uczestników Szczytu G7 w Wielkiej BrytaniiFoto: PAP/EPA/NEIL HALL/INTERNATIONAL POOL

mid-epa biden johnson 1200.jpg
Dr Winkler: interesy amerykańskie i brytyjskie są do siebie bardzo zbliżone

Prezydent USA Joe Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poparli multilateralne działania mające na celu rozwiązywanie najważniejszych światowych wyzwań. "Cieszę się, że mogłam dziś wymienić poglądy z prezydentem Joe Bidenem. Cieszę się, że będę mogła powitać go w Brukseli na pierwszym od 7 lat szczycie unijno-amerykańskim" - napisała na Twitterze von der Leyen.

Joe Biden Forum 1200.jpg
Baranowski: spotkaniem Bidena z Putinem można się emocjonować, ale ważny jest szczyt G7

Dr Małgorzata Bonikowska podkreśla, że atmosfera na szczycie jest zupełnie inna niż w ostatnich latach i przypomina, że poczynania Donalda Trumpa powodowały, że każdy grał do swojej bramki. - Bo nie było tej chemii, nie było wspólnych, łączących te kraje podstaw, wartości, nawet stylu rozmawiania, bo to też jest ważne - wyjaśnia. Wskazuje, że uczestnicy spotkania są w stanie rozmawiać nawet z Borisem Johnsonem, który jest najbardziej barwną postacią w tym gronie. 

- Za Donalda Trumpa nie można było mówić o zmianach klimatycznych, bo on nie podzielał poglądów pozostałych, że jest to problem - mówi analityk. Wskazuje, że w przypadku innych tematów, takich np. jak Rosja czy Chiny, są różne poglądy, ale jest podstawa do rozmów i przekonanie, że świat musi być oparty na wspólnych wartościach, zasadach prawa międzynarodowego czy na poszanowaniu praw człowieka.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że ważne są też poglądy na gospodarkę. Donald Trump był przedstawicielem biznesu, a obecni przywódcy G7 są za opodatkowaniem wielkich korporacji, które działają globalnie, a nauczyły się unikać podatków.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

25 najbogatszych Amerykanów płaciło znikome kwoty federalnego podatku dochodowego, w niektórych latach nie płacąc ani centa. Tak wynika z dokumentów podatkowych pozyskanych przez portal ProPublica. Felieton Michała Strzałkowskiego

Najważniejsze wyzwania stojące przed NATO, relacje sojuszu z Ukrainą. Szczyt jest zaplanowany na 14 czerwca. Rozmowa z dr. Jackiem Raubą.

Z dokumentu Organizacji Narodów Zjednoczonych, do którego dotarł Reuter, wynika, że w Etiopii głoduje 350 tys. mieszkańców Tigraju, rozdartego walkami regionu położonego w północnej części kraju. Felieton Katarzyny Semaan.

Czytaj także:


***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

"Szczyt Putin-Biden to błąd". Lucas: Zachód dał reżimom poczucie bezkarności, Polska ostrzegała przed Rosją od lat

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 14:00
- Pomoc dla prześladowanych przez reżimy to nasz moralny obowiązek – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Edward Lucas, dziennikarz, analityk, komentator think tanku CEPA (Center for European Policy Analysis). Zauważa, że represje i prowokacje Rosji i Białorusi za granicą to efekt poczucia bezkarności, rezultat braku woli politycznej i działań Zachodu względem tzw. państw zbójeckich. Podkreślał, że państwa regionu Europy Środkowej, w tym Polska, od dawna ostrzegały przed kierunkiem rozwoju Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Przybylski: Chiny wyrosły na najważniejszego wroga Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 17:30
- Joe Biden chciałby uspokojenia sytuacji na linii Waszyngton-Moskwa, aby mógł się zająć swoim największym przeciwnikiem, czyli Chinami, które jednoznacznie wyrosły na głównego i najważniejszego wroga Ameryki - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Przybylski z tygodnika "Do Rzeczy". 
rozwiń zwiń