Władimir Putin zapowiedział, że Rosja ma swoje interesy i będzie ich bronić w ramach prawa międzynarodowego. W jego ocenie Zachód zignorował "wielokrotne wezwania" Rosji do dyskusji na temat cyberbezpieczeństwa. - Nieprzyjazne działania przeciw Rosji są kontynuowane bez żadnego powodu - powiedział prezydent. Ostrzegł też, że ktokolwiek zagraża istotnym interesom bezpieczeństwa Rosji, będzie tego żałował jak nigdy wcześniej. - Sami określimy, gdzie jest czerwona linia w każdym konkretnym przypadku - dodał.
Dr Marek Menkiszak zauważa, że sprawy międzynarodowe to był margines wystąpienia. - Putin chwalił się sukcesami w walce z pandemią, przede wszystkim sugerował wzrost pomocy socjalnej i inwestycji - mówi. Ekspert podkreśla, że w niewielkiej części międzynarodowej prezydent Rosji straszył i formułował ogólnikowe groźby wobec Zachodu. Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia Putin, grożąc Zachodowi, chce wywołać obawy w krajach, głównie Europy i skłonić je do podjęcia prób dialogu z Moskwą, a nie odpowiadania na jej agresywne poczynania.
Reakcja na agresywne poczynania Rosji
Analityk zauważa, że skąpe reakcje na działania Putina wynikają z pewnej kultury strategicznej, która króluje zwłaszcza w Europie, i która w obliczu agresywnych zachowań rosyjskich nakazuje poszukiwanie sposobów na prowadzenie dialogu. Jego zdaniem, trzeba zachować zimną krew i podjąć skonsolidowane kontrakcje. - Czyli skoordynowane wydalenia rosyjskich dyplomatów, sankcje, ale nałożone nie na pojedyncze osoby, a na całe sektory gospodarcze, jak też ćwiczenia wojskowe i demonstracje gotowości do podjęcia obrony - wyjaśnia. A zwłaszcza trzeba pokazać, że Zachód nie jest skłonny do ustępstw.
Putin boi się i chce zastraszyć społeczeństwo
Nawiązując do aresztowań zwolenników Aleksieja Nawalnego, dr Marek Menkiszak zwraca uwagę, że z jednej strony Kreml boi się społecznych niepokojów, a z drugiej chce zastraszyć społeczeństwo i pokazać, że uczestnictwo w antyrządowych demonstracjach niesie ze sobą dotkliwe koszty.
W audycji również:
W Minneapolis ława przysięgłych uznała byłego policjanta Dereka Chauvina za winnego spowodowania w maju 2020 roku śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Korespondencja Marka Wałkuskiego.
Kto zastąpi jesienią Angelę Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec? Kandydatem CDU został właśnie Armin Laschet. Rozmowa z prof. Sebastianem Płóciennikiem z PiSM.
Superliga przestała być tematem sportowym, jest również tematem sporów politycznych. Głos w sprawie zabrali Boris Johnson, Emanuel Macron i Komisja Europejska. Po ogłoszeniu decyzji o powstaniu w projekcie dochodzi do pierwszych rozłamów. Felieton Michała Strzałkowskiego.
Czytaj także:
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Goście: dr Marek Menkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Sebastian Płóciennik (PiSM)
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 17.32
ag
"Spodziewaliśmy się większych fajerwerków". Dr Marek Menkiszak o orędziu Władimira Putina - Jedynka - polskieradio.pl