W przypadku przegranej Trump będzie skarżył wynik. Amerykaniści o wyborach w USA

Data publikacji: 04.11.2020 19:43
Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 20:31
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Donald Trump jest nadzieją dla firm technologicznych na niższe podatki i zachowanie ich monopolistycznej pozycji na rynku USA i większości krajów świata.
Donald Trump jest nadzieją dla firm technologicznych na niższe podatki i zachowanie ich monopolistycznej pozycji na rynku USA i większości krajów świata., Autor - PAP/ EPA/CHRIS KLEPONIS
Trwa liczenie głosów oddanych w wyborach prezydenta Stanów Zjednoczonych. W niektórych stanach liczenie może przeciągnąć się do czwartku, głownie z konieczności policzenia głosów nadesłanych korespondencyjnie. Choć na razie niewielką przewagę utrzymuje Joe Biden, to w każdej chwili ta tendencja może się zmienić.

Prof. Małgorzata Zachara z UJ przestrzega, że w tej chwili szacowanie wyników to ryzykowna gra. - Wydawało się, że decydującym elementem tej kampanii i tym, co mogło być punktem zwrotnym była pandemia - mówi amerykanistka. Sztab Bidena podnosił, że urzędujący prezydent Donald Trump ignorował zagrożenie związane z koronawirusem. Ale ku zaskoczeniu ekspertów wyborcy opuszczający lokale wyborcze twierdzili, że dla nich najważniejsza jest ekonomia. Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że wybory zmobilizowały rekordową liczbę ludzi, którzy zdecydowali się w nich uczestniczyć. - Uzyskali poczucie, że ich głos się liczy, że ich głos ma wartość - podkreśla prof. Zachara.

POSŁUCHAJ

18:41

Po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych (Więcej świata/Jedynka)

W przypadku porażki Donald Trump będzie skarżył wyniki

Amerykanistka uważa, że w przypadku przegranej Donald Trump będzie skarżył wynik wyborów. Podobnego zdania jest Mateusz Piotrowski z PISM. - Wejdzie na ścieżkę sporów administracyjno-sądowych w różnych stanach i będzie się starał doprowadzić czy to do ponownego przeliczenia głosów, czy to do odrzucenia pewnej puli głosów korespondencyjnych - przewiduje analityk.


Wybory_Prezydenckie_USA_TT_COVER 1200.jpg
Walka o Biały Dom w USA wkracza w decydującą fazę. Zobacz serwis specjalny

Jakie będą stosunki USA z Europą?

Mateusz Piotrowski sądzi, że w przypadku zwycięstwa Joe Biden będzie się starał odbudować stosunki polityczne i gospodarcze z Europą Zachodnią, nadszarpnięte podczas rządów Donalda Trumpa. - Ale nie wydaje mi się, żeby ocieplenie z Europą Zachodnią miało skutkować pogorszeniem stosunków z państwami Europy Środkowej - ocenia. W opinii prof. Małgorzaty Zachary Donald Trump nie rozumie procesów, które związane są z układami wielostronnymi. W przypadku zwycięstwa Joe Bidena zmieni się poziom zaufania i być może dojdzie do połączenia sił, aby przeciwstawić się rosnącym potęgom azjatyckim. Zwłaszcza że PKB Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej to niemal połowa produktu światowego, więc są podstawy do wypracowania wspólnego stanowiska.

Mateusz Piotrowski jest pewien, że Joe Biden jako prezydent starałby się powstrzymać zarządzony przez Donalda Trumpa proces wycofywania amerykańskich wojsk w Europy.

Posłuchaj całej audycji:


Tytuł audycji: Więcej świata 

Goście: prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (UJ Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych), Mateusz Piotrowski (analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 4.11.2020

Godzina emisji: 17.32

ag  

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.