X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Unijny budżet. Prof. Zajączkowski: negocjacje pokazały bardzo silne podziały

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 18:30
- Ten szczyt pokazał, że podziały, które są w Europie mniej więcej od 10 lat, cały czas funkcjonują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Przywódcy państw członkowskich nadal dyskutują o nowym budżecie Unii Europejskiej oraz o funduszu odbudowy.
Emmanuel Macron podczas szczytu UE w Brukseli
Emmanuel Macron podczas szczytu UE w BrukseliFoto: PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL

Unijny szczyt w Brukseli na temat nowej perspektywy finansowej Wspólnoty do 2027 roku oraz funduszu odbudowy nadal trwa. Przywódcy państw członkowskich rozmawiają już około 80 godzin. Dłużej trwał jedynie szczyt w grudniu 2000 roku, kiedy w Nicei uzgadniano nowy unijny traktat i rozmawiano 90 godzin.

- Wola polityczna i symbole zwłaszcza z polityce międzynarodowej są bardzo ważne. Jest sygnał do tego, że pomimo istotnych różnic, jest chęć dialogu. Tylko czy ta wola polityczna i determinacja wystarczą, żeby w jakimś stopniu zmniejszyć podziały i zbliżyć stanowiska stron? - zastanawia się prof. Kamil Zajączkowski.


Posłuchaj
22:21 _PR1_AAC 2020_07_20-17-29-11.mp3 Budżet UE, rosyjscy hakerzy, samolot zestrzelony pod Teheranem, debata ukraińskiego parlamentu (Jedynka/ Więcej świata)

Wiele różnic

Zdaniem eksperta Jedynki było jednak za dużo pól negocjacyjnych oraz różnic. - Zazwyczaj w negocjacjach międzynarodowych jest tak, że najpierw dyskutujemy tematy łatwe i lekkie, a na koniec zostawiamy jeden lub dwa tematy, gdzie wiadomo, że jest istotna różnica zdań - tłumaczy.

Państwa członkowskie nie dogadują się m.in. odnośnie wielkości budżetu unijnego oraz funduszu odbudowy, jak i podziału środków, sposobu rozliczania itd. - Jestem przekonany, że tych różnic może być więcej - słyszymy.

Silne podziały w Unii Europejskiej

- Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby skupić się tylko na funduszu odbudowy, a później umówić się i omówić wieloletni budżet na lata 2021-2027 (…). Podjęto próbę dyskutowania o wszystkim, ale jak dyskutuje się o wszystkim to czasami dyskutuje się o niczym - ocenia prof. Kamil Zajączkowski. - Nawet jak dojdzie do porozumienia, to będzie miało ono bardzo słaby mandat. To nie będzie świadczyło dobrze o Unii Europejskiej. Negocjacje pokazały, że są bardzo silne podziały - dodaje.

Ponadto w audycji:

- Szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab powiedział w BBC, że rosyjscy hakerzy z grupy APT-29, rzekomo powiązani z Kremlem, próbowali wykraść dane związane z badaniami nad szczepionką na koronawirusa. Materiał Adama Dąbrowskiego.

- W Paryżu są już czarne skrzynki ukraińskiego samolotu, który w styczniu został zestrzelony pod Teheranem. W badaniu czarnych skrzynek mają uczestniczyć specjaliści z Ukrainy. Rozmowa z dr. Łukaszem Fyderkiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- W ukraińskim parlamencie trwa gorąca debata nad zmianą ustawy o języku urzędowym kraju, w której silna promoskiewska frakcja dąży do zrównania języka rosyjskiego z ukraińskim, a przeciwnicy, w tym tysiące ludzi demonstrujących na ulicach, argumentują, że zgoda na to oznaczałaby porażkę w hybrydowej wojnie, jaką Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie. Materiał Eugeniusza Sało.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 20.07.2020

Godzina emisji: 17.29

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Konstytucje państw członkowskich mają pierwszeństwo nad prawem europejskim". Prof. Grabowska o orzeczeniu ws. TSUE

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 18:40
- Nie wszystko, co ogłasza i mówi Bruksela jest ostateczne i niepodważalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Czy wyrok Niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zmieni porządek prawny w Unii Europejskiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez uszczerbku dla obrony strategicznych celów". Talaga o możliwym wycofaniu z Niemiec części żołnierzy USA

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 19:42
- Wycofywanie amerykańskich żołnierzy z Europy jest złą oznaką, ponieważ oznacza przesuwanie się militarnej obecności USA z Europy na Pacyfik - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. Czy faktycznie może dojść do wyjazdu amerykańskich wojsk stacjonujących w Niemczech?
rozwiń zwiń