X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Unijny budżet. Prof. Grosse: droga do kompromisu jest wyboista i kręta

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 18:40
- Sprzeczności między państwami członkowskimi są w dalszym ciągu bardzo duże - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy państwa unijne dojdą do porozumienia w sprawie kształtu Wspólnoty?
Charles Michel
Charles MichelFoto: PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przesłał unijnym stolicom swoje propozycje dotyczące budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Zakładają one, że unijny budżet jest nieznacznie mniejszy w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej z końca maja. Największy spór dotyczy jednak funduszu odbudowy gospodarczej, a w jego projekcie nie zmieniło się właściwie nic.


Posłuchaj
20:46 _PR1_AAC 2020_07_10-17-31-51.mp3 Unijny budżet, głód spowodowany koronawirusem, niemiecki raport, wybory w Singapurze (Jedynka/ Więcej świata)

Decyzja oszczędnej czwórki

- Propozycja Charlesa Michela ma na celu przede wszystkim złamać opór tzw. oszczędnej czwórki (Austria, Szwecja, Dania i Holandia - red.). Wprawdzie przybliżyliśmy się do kompromisu, ponieważ szereg propozycji przewodniczącego RE idzie w stronę oczekiwań państw oszczędnych (…), ale droga do niego jest bardzo wyboista i kręta. Obawiam się, że na najbliższym szczycie może być bardzo trudno, pomimo tych wszystkich zabiegów Charlesa Michela, żeby ten kompromis osiągnąć - uważa prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Rencontre avec la présidente de la Commission européenne, Ursula von der Leyen, le président du Parlement européen,...

Opublikowany przez Charlesa MICHEL Środa, 8 lipca 2020

Kto zyska? Kto straci?

Od dwóch tygodni Charles Michel rozmawiał z prezydentami i premierami poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Przywódcy państw unijnych odniosą się do przedstawionej propozycji w przyszłym tygodniu podczas szczytu UE w Brukseli. Na przyjęciu propozycji będzie zależeć na pewno Włochom.

- Sprzeczności między państwami członkowskimi są w dalszym ciągu bardzo duże. Część państw, jak w przypadku premiera Włoch, zabiega o jak najszybszy kompromis, ponieważ ta propozycja jest dla nich szalenie korzystna i odpowiada włoskim interesom. Im dłużej będą trwały negocjacje, tym trzeba będzie przedstawiać kompromisowe propozycje dla tych państw, które są najbardziej nieprzejednane. Na razie Charles Michel w proponowanym kompromisie stara się utrzymywać jak najkorzystniejsze rozwiązania dla Włoch i dla innych państw Europy Południowej, a jednocześnie wychodzi naprzeciwko państwom oszczędnej czwórki - tłumaczy prof. Tomasz Grosse.

Ekspert Jedynki dodaje, że propozycje przewodniczącego RE: "w dużej części odbywają się kosztem Europy Środkowej". Nasz region jest przede wszystkim zainteresowany obroną polityki spójności i polityki rolnej.

Ponadto w audycji:

- Głód spowodowany przez koronawirusa może zabić więcej osób niż sama pandemia. Tak alarmuje Międzynarodowa Organizacja Humanitarna Oxfam. W opublikowanym raporcie eksperci piszą o co najmniej 10 krajach, w których pandemia spowodowała, że milionom ludzi już zaczyna brakować żywności. Materiał Wojciecha Cegielskiego.

- W 2019 roku nastąpił w Niemczech znaczny wzrost przestępstw motywowanych ideologicznie. Takie wnioski płyną z raportu przedstawionego przez ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera oraz szefa Urzędu Ochrony Konstytucji Thomasa Haldenwanga. Horst Seehofer przyznał, że wśród neonazistów najwięcej było przestępstw na tle antysemickim. Raport dotyczył także przestępstw dokonanych przez lewicowych bojówkarzy oraz szpiegostwa cybernetycznego. Rozmowa z Aleksandrą Rybińską ("Tygodnik Sieci").

- Singapurczycy z nadzwyczajnymi środkami ostrożności w związku z pandemią koronawirusa podczas wyborów parlamentarnych. Materiał Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski), Aleksandra Rybińska ("Tygodnik Sieci")

Data emisji: 10.07.2020

Godzina emisji: 17.31

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Konstytucje państw członkowskich mają pierwszeństwo nad prawem europejskim". Prof. Grabowska o orzeczeniu ws. TSUE

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 18:40
- Nie wszystko, co ogłasza i mówi Bruksela jest ostateczne i niepodważalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Czy wyrok Niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zmieni porządek prawny w Unii Europejskiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez uszczerbku dla obrony strategicznych celów". Talaga o możliwym wycofaniu z Niemiec części żołnierzy USA

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 19:42
- Wycofywanie amerykańskich żołnierzy z Europy jest złą oznaką, ponieważ oznacza przesuwanie się militarnej obecności USA z Europy na Pacyfik - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. Czy faktycznie może dojść do wyjazdu amerykańskich wojsk stacjonujących w Niemczech?
rozwiń zwiń