X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Unijny fundusz odbudowy. Ekspert: Polska jest zadowolona z propozycji wyjściowych UE

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 19:05
Unijny budżet na lata 2021-2027 oraz współpraca regionu po pandemii koronawirusa zdominowały piątkowe rozmowy szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas szczytu V4 w Warszawie. Z okazji inauguracji polskiego przewodnictwa premierów przyjął w Belwederze prezydent Andrzej Duda. 
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, inaugurujące polskie przewodnictwo w V4.
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, inaugurujące polskie przewodnictwo w V4.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj
21:10 _PR1_AAC 2020_07_03-17-30-04.mp3 O, spotkaniu szefów rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej, relacje francusko-tureckie, sankcje wobec Izraela (Więcej świata/Jedynka)

Podział środków z unijnego budżetu 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że 750 miliardów euro, które Unia Europejska przewiduje na odbudowę gospodarki po koronawirusie to dobry punkt wyjścia do dalszych rozmów. Szef polskiego rządu uważa, że Unia powinna być elastyczna i dzielić te środki biorąc pod uwagę uwarunkowania każdego z krajów członkowskich. 


Komisja Europejska zaproponuje 750 mld euro na odbudowę gospodarczą w UE, z czego 500 mld euro miałoby być przekazane państwom członkowskim w formie bezzwrotnych grantów, a 250 mld euro udostępnione w formie pożyczek. - Tu się toczy gra jak to będzie podzielone - uważa prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.  


shutterstock unia europejska free komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
"Mamy trudne negocjacje". Prof. Płóciennik o konsultacjach ws. unijnego budżetu na lata 2021-2027

Podczas szczytu V4 premier Węgier Viktor Orban zwrócił uwagę, że kraje członkowskie przy negocjowaniu funduszu odbudowy mają inną pozycję niż w przypadku rozmów o unijnym budżecie. - Victor Orban przyjął twarde stanowisko. Podkreślił, że Węgrzy nie oglądają się na te środki z funduszu odbudowy i przyjęliby budżet niezależnie od tego - ocenił ekspert. 

Polska zadowolona z propozycji 

Na odbudowę gospodarczą w grantach i pożyczkach Polska może otrzymać 63,8 mld euro. - Polska jest relatywnie zadowolona z propozycji wyjściowych KE - powiedział gość audycji. 

Zdaniem prof. Bogdana Góralczyka na planowanym w dniach 17-18 lipca szczycie RE w Brukseli nie dojdzie do konsensusu ws. unijnego budżetu. - Państwa, które są płatnikami netto do budżetu np. Holandia mocno się sprzeciwiają ustaleniom KE i obawiam się, że negocjacje mogą się przeciągnąć - wyjaśniał dr Góralczyk. - Bardzo dobrze, że prezydentura jest w niemieckich rękach, bo głos Niemiec w sprawach gospodarczych i finansowych jest najważniejszy - dodał. 

>>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Niemcy rozpoczynają swoje półroczne przewodnictwo w UE


Ponadto w audycji:

- Po incydencie na Morzu Śródziemnym, Francja oskarżyła Turcję o osłanianie nielegalnych dostaw broni do Libii i agresywne działania jej okrętów. Zdaniem Paryża, turecka flotylla dopuściła się wrogich ruchów najpierw wobec greckiej, a potem francuskiej fregaty, a brak reakcji ze strony NATO, którego członkami są wszystkie trzy kraje, skłonił Francuzów do zawieszenia udziału jego floty w operacjach Sojuszu u libijskich wybrzeży. O relacjach francusko-tureckich i sytuacji w Libii w tle - korespondencja Marka Brzezińskiego z Paryża.

- Izraelski rząd odkłada dawno zapowiadaną decyzję o włączeniu części okupowanego Zachodniego Brzegu. Jedna z przyczyn: gwałtowne nasilenie epidemii koronawirusa. Ale nie tylko to zmusiło premiera Benjamina Netanjahu do odłożenia decyzji. Także sondaże opinii publicznej w Izraelu. Wynika z nich, że większość obywateli jest przeciwna aneksji - także nie wszyscy żydowscy osadnicy na Zachodnim Brzegu są jej zwolennikami. Wprawdzie ich porozrzucane po tym obszarze osiedla-enklawy miałyby stać się oficjalnie częścią Izraela, ale – zgodnie z amerykańskim planem – na pozostałych terenach miałoby powstać niezależne państwo palestyńskie. Tego wielu osadników nie chce. Przeciwko aneksji jest też zdecydowanie Unia Europejska i Wielka Brytania, a belgijski parlament domaga się nawet sankcji wobec Izraela w wypadku jednostronnych decyzji. Gościem audycji była dr Agnieszka Bryc (UMK wToruniu) 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Bogdan Góralczyk (UW), dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu)  

Data emisji: 3.07.2020

Godzina emisji: 17.30

IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt V4 w Warszawie. Premier: przy podziale budżetu UE państwa nie mogą być karane za swoje sukcesy

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 15:23
Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, instrumenty odbudowy Europy po kryzysie powinny uwzględnić poziom rozwoju i potrzeby poszczególnych krajów i być sprawiedliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt V4 w Warszawie. Premier: chcemy pomóc Unii Europejskiej w jej zmianach

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 16:12
- Grupa Wyszehradzka chce pomóc Unii Europejskiej w jej zmianach, w tym, co będzie się wiązało z przyszłością UE - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z szefami rządów Grupy. Szef polskiego rządu zaznaczył, że kraje V4 stoją na jednolitym stanowisku co do przyjętych konkluzji z czerwca 2018 r. o "braku możliwości przymusu państw, a jednocześnie konieczności ochrony zewnętrznych granic".
rozwiń zwiń