X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Andrzej Talaga: negocjacje z Amerykanami o pobycie ich wojsk nie są łatwe

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 19:27
Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie i ok. godz. 21 polskiego czasu zostanie przyjęty przez prezydenta Donalda Trumpa. Spotkanie potrwa ok. 25 minut, a potem zaplanowano konferencję prasową obu prezydentów. Wtedy powinniśmy dowiedzieć się, jakie są podpisane deklaracje i umowy, i jakie były wszystkie tematy rozmów między prezydentami.
Ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim z udziałem wojsk USA
Ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim z udziałem wojsk USAFoto: DVIDS/ Photo by Sgt. Raymundo Prado

Wojciech Cegielski, specjalny wysłannik Polskiego Radia do Waszyngtonu, podkreśla, że do spotkania dochodzi pod koniec kampanii wyborczej w Polsce i po zapowiedzi wycofania blisko 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy z Niemiec. - Ale również podczas pandemii koronawirusa, a Stany Zjednoczone to kraj na świecie najbardziej dotknięty tym wirusem - mówi reporter. Spekuluje, że być może jednym z tematów będzie wspólne poszukiwanie szczepionki przeciwko koronawirusowi.


Posłuchaj
25:08 WS 24-06-2020.mp3 Pod jakimi warunkami Amerykanie przyślą swoich żołnierzy do Polski (Więcej świata/Jedynka)

Kluczowe porozumienie o statusie prawnym wojsk amerykańskich

Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute zwraca uwagę, że negocjacje z Amerykanami o pobycie ich wojsk nie są łatwe. - Amerykanie naciskają na to, i to dzieje się wszędzie, nie tylko w Polsce, żeby ich żołnierze i ich bazy były w jak największym stopniu eksterytorialne, czyli nie podlegały jurysdykcji krajów, w których są - wyjaśnia. Nawet żołnierze, popełniając przestępstwo poza bazą, też mieliby podlegać jedynie jurysdykcji amerykańskiej, co nie wszędzie spotka się z aprobatą. Również w Polsce, która chciałaby mieć wgląd w to, co będzie się działo w bazie, żeby uniknąć takich wydarzeń, jak te w Starych Kiejkutach, gdzie torturowano jeńców. Ekspert podkreśla, że jeżeli ta kwestia nie została rozwiązana, to porozumienie o relokacji wojsk USA do Polski nie zostanie podpisane i w Waszyngtonie wieczorem żadne konkrety nie zostaną ogłoszone.

Amerykanie w Niemczech zapewniają bezpieczeństwo również Polsce

Andrzej Talaga zwraca uwagę, że amerykańskie bazy w Niemczech służą również bezpieczeństwu Polski, bo są zapleczem dla wojsk amerykańskich w całej Europie. - Dlatego nie powinniśmy szczególnie radować się z ich znaczącego zredukowania, czy wycofania w ogóle w jakieś inne miejsce świata, na przykład do Azji albo do Ameryki - mówi. Podkreśla też, że gdyby część kontyngentu została przeniesiona do Polski, to nieważna jest jego liczebność, ale ważny jest sprzęt i funkcjonalność, jakie te oddziały ze sobą przynoszą. Dobrze, gdyby wypełniały luki w polskiej obronności.

Ekspert wskazuje, że mimo wszystkich rozdźwięków Niemcy chcą, żeby u nich stacjonowały wojska amerykańskie, bo jest to gwarancja ich bezpieczeństwa.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

O moskiewskiej Paradzie Zwycięstwa w 75. rocznicę pokonania hitlerowskich Niemiec. Relacja Macieja Jastrzębskiego.
Jak Europa ocenia to, co pokazano i co powiedziano w Moskwie. Jak jest odkłamywana na Starym Kontynencie polityka historyczna prezydenta Władimira Putina. Rozmowa z dr. Łukaszem Adamskim z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), dr Łukasz Adamski (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 17.27

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Guzy: bezpieczeństwo europejskie, jeśli chodzi o amerykańską obecność nie jest zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:30
Prezydent Donald Trump potwierdził, że Stany Zjednoczone zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tysięcy. Część sił miałaby być przerzucona do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Wróblewski: prezydent nie wyjeżdżałby do USA, gdyby miał wrócić bez konkretów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 19:44
Biały Dom oficjalnie potwierdził, że prezydent Andrzej Duda w środę 24 czerwca złoży wizytę w Waszyngtonie. Informacja ta nadeszła zaledwie kilka dni po tym, jak Donald Trump ogłosił, że kontyngent wojsk amerykańskich stacjonujący w Niemczech zostanie zmniejszony o prawie 10 tysięcy żołnierzy. W związku z tym pojawiły się spekulacje, że część z nich może być przerzucona do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Wałkuski o wizycie Andrzej Dudy w Waszyngtonie: dowód na bliskie relacje Polski i USA

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 17:50
Wieczorem prezydent Andrzej Duda odlatuje do Stanów Zjednoczonych, gdzie w środę spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Do wizyty dochodzi w tydzień po zapowiedzi Donalda Trumpa, że z Niemiec zostanie wycofana część amerykańskiego kontyngentu. Dlatego oczekuje się, że prezydenci będą rozmawiali o amerykańskiej obecności w Europie i być może zwiększonej obecności w Polsce.
rozwiń zwiń