X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Kolejne negocjacje handlowe UE i Wielkiej Brytanii. Ekspert: obie strony okopały się na swoich pozycjach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 19:30
We wtorek rozpoczęła się czwarta runda negocjacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie umowy o przyszłej współpracy. Poprzednie rozmowy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. - UE nalega na utrzymanie w Zjednoczonym Królestwie podobnych standardów, jeżeli chodzi o podatki, prawa pracownicze, ochronę środowiska, a Brytyjczycy się nie zgadzają i chcą traktowania ich jako niezależne państwo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler z UW. 
Audio
  • Kolejne negocjacje handlowe UE i Wielkiej Brytanii (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ivan Marc

Wielka Brytania opuściła Unię 31 stycznia 2020 roku, ale jeszcze do końca grudnia relacje pozostają na niezmienionym poziomie. Od nowego roku wzajemne kontakty powinna regulować już nowa umowa. Londyn chce w przyszłości mieć dostęp do unijnego rynku, ale nie zamierza stosować się do europejskich standardów. Bruksela odpowiada, że się na to nie zgodzi, bo będzie to ze szkodą dla jednolitego rynku i doprowadzi do sytuacji, w której brytyjskie firmy będą miały przewagę konkurencyjną nad europejskimi. 

David Frost, główny negocjator ze strony Wielkiej Brytanii mówił przed kilkoma dniami, że "Unia Europejska powinna zmienić swoje stanowisko, by możliwe było osiągnięcie porozumienia". 

- Obie strony liczą na to, że któraś ustąpi i to jest ostatnia runda negocjacyjna przed spotkaniem, na którym powinna zostać dokonana ewaluacja rozmów, podjęcie decyzji czy rozmawiamy dalej, czy przygotowujemy się do wyjścia bezumownego - ocenia ekspert. 

Unia Europejska chce więcej czasu 

Zdaniem dr. Winklera Unia Europejska nie do końca radzi sobie z ustaleniem priorytetów i porozumieniem z Wielką Brytanią. - Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia pod koniec zeszłego roku. Wówczas trwały intensywne prace negocjatorów - tłumaczy gość audycji "Więcej świata". - Rząd Borisa Johnsona nie ma ochoty na żadne ustępstwa, bo jest to nieopłacalne dla państwa, ponieważ by oznaczało przedłużenie okresu przejściowego do europejskiego "pakietu pomostowego" przygotowanego w ramach odpowiedzi na kryzys po pandemii koronawirusa - zauważa. 

Kto ma silniejszą pozycję? 

Skutkami pandemii będzie kryzys, który dotknie większość światowych gospodarek. Brytyjczycy planowali przeniesienie strumieni handlu do Azji, wykorzystując dawne rynki, w których mieli udziały. - Teraz mamy do czynienia z jednoznacznym podziałem na dwa obozy: amerykański i chiński i trudno sobie wyobrazić, żeby Brytyjczycy mogli uzyskać znaczące wpływy, prowadząc handel z Chinami i jednocześnie pozostać sojusznikiem USA - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler. 

Rozmówca Pawła Lekkiego zauważa, że nie będzie łatwe znalezienie innych rynków zbytu UE, a z kolei Unia Europejska będzie potrzebowała rynku brytyjskiego. - Będzie potrzebowała dostępu do Londynu, jednego z gigantów finansowych i miejsca, gdzie można do tego kapitału mieć w miarę prosty dostęp. Bez tego tracą obie strony - ocenia. 

Ponadto w audycji:

- Szef naszej dyplomacji prof. Jacek Czaputowicz z wizytą w Estonii - rozmowy dwustronne w sprawie budżetu Wspólnoty, walki z koronawirusem i otwierania granic - więcej w materiale Karola Surówki. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polska chce bliższej współpracy z krajami bałtyckimi. Jest deklaracja szefów MSZ

- Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali zatrzymanego w piątek przez milicję wideoblogera, Siarhieja Cichanouskiego, za więźnia politycznego. W specjalnym oświadczeniu domagają się jego uwolnienia. Tymczasem prezydent Białorusi mobilizuje KGB i armię po akcjach przeciwników reżimu i sugeruje, że popularny bloger jest wspierany przez Rosję. O sytuacji na Białorusi przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi rozmawialiśmy z Jarosławem Guzym (PAP).

- Prezydent Donald Trump chce wpisać organizacje antyfaszystowskie (tzw. Antifę) na listę organizacji terrorystycznych. To pokłosie zamieszek, jakie przelewają się przez USA. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa) 

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 17.26

IAR/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Negocjacje handlowe z UE. Dr Winkler: brytyjski rząd utrzymuje twarde stanowisko

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 19:02
- Brytyjczycy mogą wykorzystać osłabienie Unii Europejskiej i nacisnąć w ten sposób, aby strona unijna odeszła od pewnych wymogów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak będą przebiegać negocjacje handlowe pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyły rozmowy o umowie handlowej Waszyngton-Londyn. "Priorytet dla obu krajów"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 05:52
Wielka Brytania i Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek pierwszą rundę negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Z powodu pandemii koronawirusa, w całości odbywa się ona w formie wideokonferencji. Obie strony chcą zawrzeć umowę przed końcem roku.
rozwiń zwiń