X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: Trump nie zgodzi się, aby Iran wzbogacał uran potajemnie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 19:06
-Jeśli naprawdę Iran mówi tak, że on tylko wzbogaca uran na tyle, żeby mieć go dla celów pokojowych czy instalacji energetycznych to pytanie, dlaczego nie chciał i nie chce teraz renegocjować porozumienia z 2015 roku, w którym jest pewna wada - mówi amerykanista Artur Wróblewski.
Audio
  • Konflikt USA-Iran, Ursula von der Leyen odwiedza Chorwację (Więcej swiata/Jedynka)
Donald Trump
Donald Trump Foto: PAP/EPA/Alex Edelman

Porozumienie nuklearne 

Za czasów prezydentury Baracka Obamy w 2015 roku zawarto porozumienie nuklearne z Iranem. Dzięki ugodzie Teheran miał wycofać się z wszelkich wojskowych prób nuklearnych i ograniczyć wzbogacanie uranu. W zamian stopniowo znoszone miały być gospodarcze sankcje wobec Iranu. W 2018 roku Donald Trump postanowił jednostronnie wypowiedzieć układ, mówiąc, że Iran prowadzi nieobjęte umową testy rakietowe. - Na pewno Trump nie zgodzi się na to, żeby Iran dalej grał na nosie i wzbogacał uran potajemnie w różnych instalacjach - mówi amerykanista. - Jeśli naprawdę Iran mówi tak, że wzbogaca się on na tyle, żeby mieć uran dla celów pokojowych np. medycznych czy instalacji nuklearnych, energetycznych to pytanie, dlaczego nie chciał i nie chce teraz renegocjować tego porozumienia z 2015 roku, w którym jest pewna wada. On ograniczał irański program atomowy jedynie na 10-15 lat - dodaje. 

Oferta współpracy

Iran odrzucił ofertę współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych. Irański ambasador przy ONZ poinformował, że po likwidacji przez USA generała Ghassema Solejmaniego Teheran nie widzi możliwości wspólnych działań z Amerykanami. Iran zaapelował równocześnie do krajów Bliskiego Wschodu o włączenie się w działania na rzecz pokoju. Donald Trump we wczorajszym przemówieniu odniósł się do irańskiego ataku rakietowego na amerykańskie bazy w Iraku oraz wezwał świat do solidarności ze Stanami Zjednoczonymi. Przywódca USA nie zapowiedział odwetu i tym samym nie wypowiedział wojny. 

Iran-apel-pap-1200.jpg
Iran odrzucił ofertę USA ws. współpracy. "Utrzymamy dotychczasowy kurs"

Echa katastrofy ukraińskiego samolotu 

Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych ze 180 osobami na pokładzie rozbił się wczoraj (8.01) tuż po starcie z lotniska Imama Chomeiniego pod Teheranem. Ukraiński Minister Spraw Zagranicznych potwierdził, że nikt nie przeżył katastrofy samolotu Ukrainian Airlines w Iranie. Wstępną katastrofy były problemy techniczne maszyny, jednak w mediach pojawiają się spekulację nt. omyłkowego odstrzelenia maszyny. Strona ukraińska oficjalnie bierze pod uwagę, że może być to jedna z możliwości. - To jest tylko jedna z opcji. W moim przekonaniu Iran popełnia błąd mówiąc, że nie nie wpuści przedstawicieli Boeinga 737 i przedstawicieli awiacji prowadzące śledztwa w USA. Można wpuścić międzynarodową komisję i powinni oni przekazać obiektywnym podmiotom czy władzom czarne skrzynki, żeby usunąć podejrzenie, że omyłkowo, albo intencjonalnie zestrzelili własnymi rakietami ten samolot. Oni tego nie chcą zrobić i to jest niezrozumiałe - zaznacza Artur Wróblewski. 

1200.jpg
Amerykańskie media: ukraiński samolot został zestrzelony

Ponadto w audycji: 

- Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen odwiedza Chorwację. Wizyta jest związana z rozpoczęciem przez ten kraj prezydencji w Radzie UE. Gościem w studiu był Adam Balcer. 

- Szacowanie strat powstałych w wyniku pożarów w Australii. Więcej w materiale reporterskim A. Bąka. 

- We Francji związki zawodowe planują przeprowadzenie w czw kolejnego strajku i demonstracji w proteście przeciwko planowanej reformie systemu emerytalnego. Relacja M. Brzezińskiego. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego), Adam Balcer (WiseEuropa, Studium Europy Wschodniej UW) 

Data emisji: 09.01.2020

Godzina emisji: 17.27

IAR/Jedynka/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trump o zlikwidowaniu Solejmaniego: działaliśmy, by zapobiec wojnie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 23:04
- Działaliśmy, by zapobiec wojnie, a nie żeby ją rozpocząć - oświadczył prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do amerykańskiego ataku w Bagdadzie, w którym zginął szef elitarnych sił irańskich Al-Kuds generał Ghasem Solejmani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irańskie media po ataku na bazy USA w Iraku: zginęło 80 "amerykańskich terrorystów"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 07:36
Irańska telewizja poinformowała w środę o skutkach ataku na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Podano, że zginęło 80 osób - "amerykańskich terrorystów", a Iran odpalił 15 pocisków rakietowych i żaden z nich nie został zestrzelony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: ewakuowano ambasadora Polski w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 10:20
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że ambasador RP w Iraku opuściła ten kraj i wróciła do Polski. Beata Pęksa wyjechała z Bagdadu na prośbę brytyjskiej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Jacek Raubo: Iran być może sonduje, co zrobią Stany Zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 19:06
- Gdyby Iran chciał uderzyć efektywnie Stany Zjednoczone, tego typu uderzenie kosztowałoby Amerykanów o wiele więcej niż sam ostrzał dwóch baz wojskowych w Iraku. Również w wymiarze strat w ludziach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
rozwiń zwiń