X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jarosław Guzy: NATO musi rozwiązywać wewnętrzne problemy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 18:50
- To nie jest organizacja ponadpaństwowa. To jest organizacja państw i każde z nich ma takie samo prawo głosu - mówi w "Więcej Świata" Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Co jest obecnie największym zagrożeniem dla NATO?
Audio
  • NATO, szczyt klimatyczny, Ursula von der Leyen w Afryce, zabójstwo dziennikarki (Jedynka/ Więcej Świata)
Spotkanie z okazji 70. rocznicy powstania NATO odbędzie się w Londynie
Spotkanie z okazji 70. rocznicy powstania NATO odbędzie się w LondynieFoto: AP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

We wtorek przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego wezmą udział w uroczystości z okazji 70. rocznicy powstania NATO. Jutrzejsze spotkanie odbędzie się w Londynie.

- Coś, co było zaplanowane jako celebracja jedności Sojuszu w 70. rocznicę, zamieniło się w spotkanie liderów państw Sojuszu, które raczej przegląda aktualne sprawy, w tym zestaw problemów - twierdzi Jarosław Guzy. - NATO jak każde zgrupowanie państw musi rozwiązywać wewnętrzne problemy (…). Jedność Sojuszu jest niezbędna i osiąga się ją na zasadzie konsensusu. To nie jest organizacja ponadpaństwowa, to jest organizacja państw i każde z państw ma takie samo prawo głosu - dodaje.

Problemowa działalność Turcji

Zdaniem eksperta Jedynki najbardziej "głośnym" problemem była wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w której negatywnie odniósł się do NATO, USA i Turcji.

- Powiedzmy sobie szczerze, konflikt w Syrii jest po prostu poza obszarem oddziaływania NATO i nigdy nie był rozpatrywany jako konflikt, w który NATO mogłoby zaangażować się jako organizacja. Niezależnie od tego, że poszczególne kraje mają tam swoje interesy - uważa Jarosław Guzy.

Błaszczak 1200 pap.jpg
Szef MON o "podyplomówce" dla dowódców: te studia mają postawić kropkę nad i

Jarosław Guzy przyznaje, że działalność Turcji w Syrii "stwarza całą masę problemów i słusznie można skarżyć się, że są to działania nie tylko nieuzgodnione politycznie z pozostałymi członkami Sojuszu, ale i sprzeczne z polityką, którą główna część Sojuszu uprawia".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dr Agnieszka Bryc: NATO mierzy się z globalnymi wyzwaniami, którym nie zawsze może sprostać

Największe zagrożenia? Rosja i Chiny

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wymienił zagrożenia i wyzwania, które stoją przed Sojuszem. - Zauważyliśmy wzrost terroryzmu, dostrzegliśmy potrzebę rzeczywistego nasilenia walki z ISIS w Iraku i Syrii. Widzieliśmy więcej asertywnej polityki Rosji w ciągu ostatnich lat. Widzimy również zagrożenia cybernetyczne i oczywiście fundamentalną zmianę globalnej równowagi sił wraz ze wzrostem Chin - mówił.

Jarosław Guzy twierdzi, że dla NATO obecnie najważniejszymi tematami są: Rosja i realna obronność flanki wschodniej oraz zagrożenia ze strony Chin.

Czy państwa należące do Sojuszu zwiększają wydatki na obronność? Czego dokładnie będą dotyczyć rozmowy podczas spotkania w Londynie? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rosja rozmieszcza wzdłuż granic nowe stacje radiolokacyjne

Ponadto w rozmowie:

- Około 30 tys. uczestników bierze udział w Międzynarodowym Szczycie Klimatycznym ONZ COP25, który odbywa się w stolicy Hiszpanii. Przez blisko 2 tygodnie delegacje rządowe będą negocjowały kolejne rozwiązania, które mają ograniczyć zmiany klimatyczne. Felieton Agnieszki Jasik.

- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w pierwszym tygodniu sprawowania urzędu udaje się do Afryki, aby podkreślić znaczenie tego kontynentu dla Unii Europejskiej. O ważności relacji Wspólnoty z krajami afrykańskimi (migracja) rozmowa z dr Kamilem Zajączkowskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Sąd w Valletcie oskarżył jednego z najbogatszych Maltańczyków >>biznesmena Yorgena Fenecha<< o współudział w zamordowaniu dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Śmierć Galizii, którą czasami nazywano "jednoosobową Wikileaks", wywołała ogromne poruszenie nie tylko na Malcie, ale także poza jej granicami. Reuters przypomina, że zabójstwo Galizii zszokowało europejską opinię publiczną i podało w wątpliwość rządy prawa na Malcie. Niebawem premier tego kraju ma w związku z tą sprawą złożyć rezygnację. Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 02.12.2019 r.

Godzina emisji: 17.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Sabak: śmierć traktatu INF z powodu starości

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 17:43
- Bardzo dużo będzie zależało od tego, co zrobi nie NATO, a Unia Europejska. Jeśli stosunki z Rosją zostaną odmrożone, a sankcje zdjęte lub ograniczone, Rosja będzie miała więcej pieniędzy na dalsze dozbrajanie - mówi Juliusz Sabak z Defence24. Dlaczego traktat INF umiera śmiercią naturalną?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Talaga: NATO nie ma wspólnego wroga

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:49
- Rozmontowanie NATO byłoby dla nas katastrofą - mówi w "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute i dążeniach prezydenta Francji. Dlaczego Emmanuelowi Macronowi zależy na osłabieniu pozycji NATO i czy problemem Sojuszu jest brak wyraźnego wroga? 
rozwiń zwiń