X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wyzwania i problemy transformacji energetycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 19:21
W Warszawie zorganizowano dwudniową konferencję EuroPower. To już 30 z kolei spotkanie ekspertów i przedstawicieli rządu poświęcone wyzwaniom polskiej energetyki. Na ile Polsce w ostatnich latach udało się poprawić bezpieczeństwo energetyczne? 
Audio
  • Ekspert o polskiej energetyce: w ostatnich latach doszło do polityki dywersyfikacyjnej (Więcej świata/Jedynka)
Świnoujście, 2019 r. Teren Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Terminal może przyjąć rocznie 5 mld metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego, zaspokajając tym 13 potrzeb polskiej gospodarki.
Świnoujście, 2019 r. Teren Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Terminal może przyjąć rocznie 5 mld metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego, zaspokajając tym 1/3 potrzeb polskiej gospodarki. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Wśród przybyłych na konferencję był minister energii Krzysztof Tchórzewski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że sprawne działanie sektora energetycznego jest jednym z głównych filarów rozwoju gospodarki Polski. Zaznaczył, że transformacja energetyczna to proces, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i utrzymać niski wskaźnik zależności naszej gospodarki energetycznej, polskich systemów energetycznych od importu.

Minister powiedział również, że jesteśmy w momencie startu między innymi energetyki wiatrowej na morzu, jak również energetyki odnawialnej na lądzie. Powtórzył, że wszystko wskazuje na to, że w Unii Europejskiej znajdziemy się na czwartym miejscu jeśli chodzi o postęp w rozwoju energetyki odnawialnej w ostatnich dwóch latach. 

Budowa elektrowni jądrowej 

- Myślę, że komentarz ministra dotyczy dyskusji na temat węgla w miksie energetycznym i kwestii dotyczącej neutralności do 2050 roku, a więc odejście od paliw kopalnych, a już na pewno od węgla. Taki jest cel Unii Europejskiej, w polskich warunkach może być on możliwy do realizacji, ale niezwykle kosztowny - zaznaczył Bartłomiej Sawicki z BiznesAlert. 

K. Tchórzewski 2.jpg
K. Tchórzewski: sprawny sektor energetyczny jednym z filarów rozwoju gospodarki

W kuluarach konferencji minister Krzysztof Tchórzewski powiedział dziennikarzom, że w jego przekonaniu, Polska jest blisko rozstrzygnięć w sprawie finansowania programu budowy energetyki jądrowej. - W energetyce czas płynie bardzo szybko. Decyzja o budowie jakiejkolwiek elektrowni do czasu jrj realizacji to jest 4- 5 lat. To jest bardzo mało czasy, więc należy na to patrzeć z punktu widzenia nie ostatnich pięciu lat tylko ostatniej dekady. W kontekście gazu rzeczywiście w ostatnich kilku latach doszło do przyśpieszenia polityki dywersyfikacyjnej, która w tym temacie jest ponadpartyjna. Gazoport był budowany już za poprzedniego rządu - przypomniał gość audycji. 

Problem z lokowaniem farm wiatrowych

W ostatnich latach wyraźnie widać w Niemczech spadek inwestycji w lądowe instalacje wiatrowe. Od 2012 roku tempo rozwoju branży systematycznie rosło aż do 2017 roku, w którym udało się dodać do systemu nowe turbiny o łącznej mocy 5,3 GW. W 2018 roku nastąpił jednak gwałtowny spadek, powstało zaledwie 2,4 GW nowych instalacji, a przez pierwsze sześć miesięcy 2019 roku – tylko 1,5 GW.

Spadek tempa inwestycji wiatrowych jest dla naszego zachodniego sąsiada problemem. Według rządowych założeń kraj do 2030 roku powinien 65 proc. energii czerpać wyłącznie z odnawialnych źródeł. Aby ten cel zrealizować, powinno w systemie przybywać 4,7 GW netto nowych mocy wiatrowych. - Problem wynika z pojawiających się protestów społecznych co do lokowania farm wiatrowych, bo ludzie nie chcą mieć za blisko wiatraków lub te decyzje nie są przedyskutowane z lokalną społecznością. Ten sam problem jest u nas w Polsce - zaznaczył Bartłomiej Sawicki. 

Ponadto w audycji: 

- spór o tamę na Nilu, najważniejszym źródle wody w tym regionie Afryki. Może być to zarzewie regionalnego konfliktu zbrojnego. USA będą mediować w tej sprawie, ruszają negocjacje w Waszyngtonie. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego. 

- antyrządowe protesty w Iraku - relacja Adriana Bąka

- 70 osób aresztowano we wtorek we Włoszech podczas wielkiej operacji karabinierów przeciwko mafii z Kalabrii. Na ten temat z Pawłem Lekkim rozmawiał dr Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Bartłomiej Sawicki (BiznesAlert), dr Piotr Podemski (Uniwersytet Warszawski) 

Data emisji: 6.11.2019

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gazociąg Nord Stream 2 kością niezgody w relacjach transatlantyckich

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 15:48
– Nie ma wątpliwości, że w obszarze polityki energetycznej współpraca niemiecko-rosyjska trwa w najlepsze – ocenił Paweł Musiałek, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o budowie gazociągu Nord Stream 2 i postawie, jaką prezentują w tej kwestii Niemcy, Rosja oraz Stany Zjednoczone.
rozwiń zwiń