X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Relokacja uchodźców. Ekspert: żadne państwo nie wykonało decyzji w stu procentach

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 19:11
- Nałożenie ewentualnych kar na Polskę, Czechy i Węgry za niewykonanie decyzji musiałoby skutkować równie sprawiedliwym nałożeniem cząstkowych kar na te państwa, które przyjęły mniej uchodźców niż rozdzielnik przewidywał i byłaby to dalej idącą zabawa pokazując, że Unia Europejska do śmieszności doprowadza politykę migracyjną - mówiła w audycji "Więcej świata" prof. Genowefa Grabowska. 
Audio
  • Ekspert o opinii rzecznika generalnego TSUE (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Polska,Czechy i Węgry złamały prawo UE odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji - taką opinię wydał w czwartek (31.10) rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. "Odmawiając zastosowania tymczasowego i ograniczonego w czasie mechanizmu obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, Polska, Węgry i Republika Czeska uchybiły zobowiązaniom, które na nich ciążą na mocy prawa Unii" - oświadczyła rzecznik generalna TSUE Eleanor Sharpston.

Czy Polska, Czechy i Węgry złamały unijne prawo? 

Zgodnie z decyzją relokacyjną z września 2015 r. państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 r.) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób. W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób (ponad 32 tys.), a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które tylko symbolicznie wzięły udział w relokacji. Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że ich decyzje o odmowie przyjęcia uchodźców w ramach relokacji miały podstawy w prawie UE. Odmiennego zdania była KE wskazując, że kraje te nie tylko złamały unijne prawo, ale też zasadę solidarności, na której opiera się UE. - Urzędnicy unijni mają swego rodzaju kaca i próbują te państwa, które nie przyjęły ani jednego uchodźcy w jakiś sposób wytykać placami, ale argumentacji ani prawnej, ani merytorycznej tutaj nie ma. Popełniono grzech pierworodny wpuszczając bez zastanowienia wielką liczbę uchodźców, później nie wiadomo było, co z tą grupą zdobić - oceniła ekspert Jedynki. 


Shutterstock migranci 1200.jpg

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa

Gość audycji stwierdziła, że rzecznik generalna TSUE odrzucając argument Polski o zapewnieniu bezpieczeństwa w kraju, nie uzasadniła tego prawem unijnym. - W samej decyzji unijnej było wyraźne stwierdzenie, że przy przy przyjmowaniu uchodźców trzeba znać ich tożsamość, a skoro tego nie można było ustalić, bo osoby te nie posiadały dowodów tożsamości oraz miały starte linie papilarne to nie można było ich zidentyfikować. (...) Państwo ma obowiązek dbałości o swoich obywateli i w tym obowiązku nikt państwa nie wyręczy, ani pani rzecznik ani Unia Europejska - dodała prof. Grabowska. 

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller w odpowiedzi na orzeczenie rzecznik generalnej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powiedział, że zdaniem polskiego rządu odmowa wykonania decyzji relokacyjnych znajduje oparcie w obowiązujących w unii traktatach. Jak podkreślał Piotr Müller, traktaty te zastrzegają dla państw członkowskich kompetencje w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego.

Ponadto w audycji:

- Spotkanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z Jensem Stoltenbergiem; planowane wystąpienie Sekretarza Generalnego NATO w ukraińskiej Radzie Najwyższej. O drodze Kijowa do NATO i rozdzieleniu wojsk w Donbasie. Gościem w studiu był  dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- O książce "Chce wyjść z książki" ("I Want to Leave the Book") autorstwa Davida Lawmana, która ma wyjaśnić dzieciom na czym polega brexit. Wkrótce  ma pojawić się na rynku nakładem wydawnictwa WatAdventure. To pierwsza książka o brexicie przeznaczona dla najmłodszych - informuje "The Independent". Więcej w materiale Katarzyny Semaan. 

Wysłuchaj całej audycji już teraz. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (WSM), dr Adam Eberhardt (OSW) 

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 17.28

PAP/IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak