X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Stępiński o Rosji: bez tranzytu gazu przez Ukrainę, nie dotrzyma zobowiązań

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 18:33
- Rosjanie wiedzą, że bez Ukrainy nie będą w stanie zrealizować swoich zobowiązań, które mają z klientami europejskimi - mówi w "Więcej Świata" Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl. Czy jeszcze w tym roku zostanie przedłużona umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę?
Audio
  • Tranzyt gazu przez Ukrainę, Państwo Islamskie, Wielka Brytania, Chiny (Jedynka/ Więcej Świata)
Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak
Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

W Brukseli odbyły się kolejne trójstronne rozmowy między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską w sprawie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę od 2020 roku. Celem rozmów jest uzgodnienie nowego kontraktu na najbliższe lata, ponieważ w 2019 roku wygasa obecna umowa dotycząca tranzytu rosyjskiego surowca przez Ukrainę.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Bruksela: trójstronne rozmowy ws. dostaw gazu. Celem nowy kontrakt

Gazociągi omijające Ukrainę nie powstaną na czas

- Rosjanie stoją przed bardzo trudnym wyborem, bo z jednej strony przez dłuższy czas podkreślali, że Ukraina przestanie pełnić rolę państwa tranzytowego dla dostaw rosyjskiego gazu na Zachód Europy, po czym musieli bardzo szybko zrewidować swoje plany. Gazociągi, które miały omijać Ukrainę i tłoczyć więcej rosyjskiego gazu na rynek europejski, po prostu do tego czasu nie powstaną - uważa Piotr Stępiński.

Ekspert Jedynki jest zdania, że "ostatnie rozstrzygnięcia Sądu Unii Europejskiej, które zakazały Gazpromowi pełne wykorzystanie gazociągu Opal, czyli tej lądowej, niemieckiej odnogi gazociągu Nord Stream 1, oznaczają, że bez tranzytu gazu przez Ukrainę, (Rosjanie - red.) nie dotrzymają swoich zobowiązań kontraktowych".

Ukrainie również zależy

Dlaczego Ukrainie zależy na podpisaniu umowy o tranzycie? - Przede wszystkim ze względu na zyski, jakie Ukraina czerpie z tytułu tranzytu. Mówimy tutaj o kwocie blisko 3 proc. ukraińskiego PKB, więc biorąc pod uwagę aspiracje Ukrainy do integracji z Unią Europejską czy NATO, to wymaga to kosztownych reform. Te pieniądze są bardzo potrzebne Ukrainie także z punktu widzenia strategicznego, ponieważ posiadanie kluczowej arterii dostaw gazu do Europy, daje jakąś przewagę polityczną także po stronie ukraińskiej - tłumaczy Piotr Stępiński.

Czym spowodowane są opóźnienia w budowie gazociągów, które miały ominąć Ukrainę? Co spowoduje powstrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę? Czy na Ukrainie może wystąpić kryzys gazowy?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Prezydent Donald Trump zapowiadał zabicie lub schwytanie szefa Państwa Islamskiego od początku swojej kadencji. Za jego głowę amerykanie wyznaczyli nagrodę w wysokości 25 mln dolarów. W końcu udało się. Abu Bakr al-Bagdadi wysadził się w powietrze podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w północno-zachodniej Syrii. Więcej w felietonie Katarzyny Semaan.

- Nowy rząd na święta? Nad tym pomysłem debatują właśnie brytyjscy posłowie. Zapędzony w narożnik premier Boris Johnson chce przedterminowych wyborów, ale wszystko wskazuje na to, że Parlament dziś się nie zgodzi. Być może zrobi to jutro. Podsumowanie dnia w relacji Adam Dąbrowskiego z Londynu.

- W Pekinie rozpoczęło się dziś Plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Jakie decyzje podejmie partyjna elita w obliczu zwalniającej gospodarki i wojny handlowej z USA? Rozmowa z Michałem Boguszem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: Piotr Stępiński (portal BiznesAlert.pl), Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 17.28

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: strategiczny cel rosyjskiej polityki energetycznej nie będzie możliwy od 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 21:37
Czwartkowe rozmowy w Brukseli między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejska w sprawie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę od 2020 r. nie przeniosły przełomu. Kolejna runda ma odbyć się w październiku. Zdaniem KE, w czwartek udało się jednak zbliżyć stanowiska stron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o formule Steinmeiera: prezydent Ukrainy przedstawił ją w formie wielu niedomówień

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 21:33
Ukraińska opozycja domaga się od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wyjaśnień, czy zgoda na podpisanie tzw. formuły Steinmeiera w sprawie konfliktu w Donbasie nie oznacza kapitulacji Ukrainy przed Rosją. Podpisanie dokumentu pozytywnie ocenił Kreml. Dlaczego obydwie strony konfliktu różnie interpretują podpisany dokument i jak wyglądają naciski Zachodu na unormowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy?
rozwiń zwiń