X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: kwestia uchodźców syryjskich jest problemem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 18:50
Od ponad doby Turcja z ziemi i z powietrza bombarduje tereny zamieszkałe głównie przez syryjskich Kurdów. Celem operacji wojskowej ma być wyparcie kurdyjskich bojowników i osiedlenie syryjskich uchodźców, którzy do tej pory mieszkali w Turcji. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka ocenia, że z terenów objętych walkami uciekło około 60 tysięcy osób. 
Audio
  • Ekspert: kwestia uchodźców syryjskich jest problemem politycznym (Więcej świata/Jedynka)
Syryjscy protestanci kurdyjscy trzymają plakaty i wykrzykują hasła przeciwko ofensywie armii tureckiej przeciwko siłom kurdyjskim na północy Syrii
Syryjscy protestanci kurdyjscy trzymają plakaty i wykrzykują hasła przeciwko ofensywie armii tureckiej przeciwko siłom kurdyjskim na północy SyriiFoto: PAP/EPA/GAILAN HAJI

Krytyka ze strony UE 

Turcja ofensywa spotkała się z krytyką ze strony m.in. Unii Europejskiej. Wezwała Turcję do wstrzymania ofensywy w Syrii i zagroziła, że nie będzie przekazywać finansowego wsparcia. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini opublikowała oświadczenie w reakcji na zaatakowanie przez tureckie wojska terenów, na których kontrolę sprawują kurdyjscy bojownicy. Prezydent Turcji poinformował, że chodzi o utworzenie na tych terenach tak zwanej "strefy bezpieczeństwa” i przesiedlenie do niej syryjskich uchodźców, którzy w ostatnich latach uciekli do Turcji. Czy Turcja może odwołać ofensywę z powodu krytyki?

- Niemożliwe, żeby odwołała spór. Była na nią nastawiona, przygotowana. Ofensywa w Syrii ma dla niej rozwiązać przynajmniej dwa podstawowe problemy polityczne. To jest pierwsze istnienie kurdyjskiego państwa, które Turcy traktują jako terrorystyczne państwo, które będzie podsycało separatystyczne tendencje wśród Kurdów - powiedział Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.  

PAP Syria Turcja ofensywa militarna 1200.jpg

Wewnętrzne kwestie polityczne w Turcji 

W Turcji żyje ok 3-4 mln uchodźców syryjskich. Gość audycji zaznacza, że występuje tu problem polityczny. - Większość komentatorów i sama AKP uważa, że przegrali prestiżowe wybory na burmistrza Stambułu w czerwcu tego roku, ponieważ ludzie byli zmęczeni kwestią uchodźców, których w Stambule miało być około miliona. Spowodowało to m.in. arozję poparcia dla rządzących AKP wśród konserwatywnego religijnego elektoratu (...). Uznano, że z Syryjczykami coś trzeba zrobić, bo nie da się utrzymać władzy na dłuższą metę - stwierdził gość audycji. 

Czy Syria stanowi zagrożenie dla Turcji? 

- Chodzi przed wszystkim o różnice kulturowe. To one z naszej perspektywy te niewidoczne są fundamentalne. To są obyczajowe kwestie lokalne.  Dodatkowo jest element konkurencji na rynku pracy, zwłaszcza w tych mniej płatnych zajęciach - dodał ekspert. 

Czy jest możliwe przesiedlenie uchodźców do strefy buforowej? 

Ponadto w audycji: 

- co ma wspólnego koszykarska liga NBA z South Park i wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi a Chinami? 

- co słychać w negocjacjach handlowych Waszyngtonu i Pekinu? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Gość: Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 17.24

IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE chce wstrzymania tureckiej ofensywy w Syrii. Grozi, że nie przekaże wsparcia finansowego

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 20:52
Unia Europejska wezwała Turcję do wstrzymania ofensywy w Syrii i zagroziła, że nie będzie przekazywać finansowego wsparcia. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini opublikowała oświadczenie w reakcji na zaatakowanie przez tureckie wojska terenów, na których kontrolę sprawują kurdyjscy bojownicy.
rozwiń zwiń