X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert o J. Wojciechowskim: będzie reprezentował interes europejskich rolników

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 20:43
- Potencjalnie będzie wiele bitew do stoczenia i sama jestem ciekawa, w jaki sposób Janusz Wojciechowski odnajdzie się w tych bataliach - mówi prof. Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk o zadaniach, które czekają na polskiego komisarza ds. rolnictwa. Które z nich będą najtrudniejsze?
Audio
  • Janusz Wojciechowski, brexit, turecki nalot, król Szwecji i jego dzieci (Jedynka/ Więcej Świata)
Януш Войцеховский Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Janusz Wojciechowski został zaakceptowany na unijnego komisarza ds. rolnictwa. - Teka komisarza ds. rolnictwa w polskich rękach to wielki sukces negocjacyjny i ogromna odpowiedzialność za budżet ponad 300 mld euro - skomentował premier Mateusz Morawiecki.

Komisarz wszystkich europejskich rolników

- Rolą komisarza jest reprezentowanie interesu europejskiego, a więc wszystkich europejskich rolników, ale również praca nad dostosowaniem polityki rolnej Unii Europejskiej do priorytetów nowej komisji, czyli przede wszystkim do tego głównego chyba priorytetu, jakim jest polityka klimatyczna, czyli nowy zielony ład ogłoszony przez Ursulę von der Leyen - uważa prof. Agnieszka Cianciara.

- Zgodnie z traktatami komisarze pochodzą z krajów członkowskich, ale nie reprezentują interesów krajów członkowskich. Traktat wprost zakazuje przyjmowania instrukcji od jakichkolwiek rządów, w związku z tym również swojego własnego rządu. Oczywiście jest to kwestia polityczna, która jest rozgrywana w różny sposób, niemniej jednak nadmierne uprzywilejowywanie interesów własnego kraju, jest źle postrzegane i może być kontrproduktywne - twierdzi prof. Agnieszka Cianciara.

Na co pieniądze?

Prof. Agnieszka Cianciara ocenia, że w budżecie unijnym przeznacza się coraz mniej środków na rolnictwo. - Tylko część tych środków idzie na bezpośrednie dopłaty dla rolników. Duża część idzie na inne cele związane z szeroko pojętym rozwojem obszarów wiejskich i teraz pojawia się element podporządkowania środków wydawanych na rozwój terenów wiejskich celom ekologicznym i klimatycznym. Tutaj potencjalnie będzie wiele bitew do stoczenia - tłumaczy.

Jakie stanowisko miał obiecane Frans Timmermans i za co będzie odpowiadał? Kiedy Komisja Europejska zacznie działać i czy to stanie się 1 listopada? Jak Parlament Europejski odnosi się do kandydatów na komisarzy?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Janusz Wojciechowski: będę dążył do wyrównania dopłat dla rolników

Ponadto w audycji:

- Rozmowa Wojciecha Cegielskiego z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathanem Knott’em o Polakach w Wielkiej Brytanii, a także o przygotowaniach do wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

- Turcja przeprowadziła w nocy naloty na iracko-syryjską granicę, by odciąć kurdyjskim siłom trasę używaną w celu wzmocnienia ich obszarów na północy Syrii. Czy to oznacza początek operacji na szeroką skalę? Rozmowa z Karolem Wasilewskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Król Szwecji Karol XVI Gustaw zdecydował, że potomkowie dwojga z jego trojga dzieci nie będą już członkami królewskiego dworu. Zostaną im odebrane królewskie tytuły, ale jednocześnie nie będą już musieli wypełniać licznych obowiązków i pełnić funkcji reprezentacyjnych. O szczegółach Michał Strzałkowski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: prof. Agnieszka Cianciara (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk), Jonathan Knott (ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce)

Data emisji: 08.10.2019

Godzina emisji: 17.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Wojciechowski: prawdopodobnie za miesiąc spotkam się z komisją

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 08:27
- 7 października to prawdopodobna data przesłuchania mnie przed europejską komisją rolnictwa - mówił w radiowej Jedynce Janusz Wojciechowski, polski kandydat do objęcia fotela unijnego komisarza ds. polityki rolnej. - Europa nie ma zapewnionego bezpieczeństwa żywnościowego, dlatego musimy dbać o rolnictwo bardzo skutecznie - mówił, pytany o swój pomysł na wspólną politykę rolną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE oceni dodatkowe odpowiedzi Janusza Wojciechowskiego. Dziś decyzja ws. polskiego kandydata

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 06:28
Dziś w Parlamencie Europejskim decyzja w sprawie kandydata Polski na komisarza Janusza Wojciechowskiego. Deputowani z komisji rolnictwa ocenią (początek spotkania ok 15.30) jego dodatkowe, pisemne odpowiedzi na pytania i bardzo prawdopodobne jest drugie wysłuchanie jutro rano.
rozwiń zwiń