X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Antoni Dudek o 17 września 1939 roku: Rosjanie tkwią w kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 19:31
- Może kiedyś, wiele lat po tym, jak Putin nie będzie rządził Rosją, ktoś po stronie rosyjskiej dojdzie do wniosku, że taki gest wobec Polski i innych narodów byłby uzasadniony - mówi prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dlaczego Rosjanie nie chcą przeprosić za napaść 17 września 1939 roku na Polskę?
Audio
  • 80. rocznica napaści na Polskę, ingerencja w demokrację, przedterminowe wybory w Izraelu (Jedynka/ Więcej Świata)
Komisarz ludowy Wiaczesław Mołotow (pierwszy z lewej) w rozmowie z Adolfem Hitlerem (pierwszy z prawej)
Komisarz ludowy Wiaczesław Mołotow (pierwszy z lewej) w rozmowie z Adolfem Hitlerem (pierwszy z prawej)Foto: NAC

Mimo że minęło już dokładnie 80 lat od sowieckiej agresji na Polskę, Rosja nadal przekonuje, że winnych wybuchu II wojny światowej nie należy szukać na Kremlu. Rosyjska propaganda napaść na Polskę nazywa: wkroczeniem wojsk, pochodem czy zabezpieczeniem swoich interesów. Rosjanie twierdzą, że Józef Stalin nie miał wyjścia i musiał zawrzeć pakt z Adolfem Hitlerem, aby odsunąć w czasie niemiecką agresją na Związek Sowiecki. W ten sposób usprawiedliwiają agresję na nasz kraj.

Rosja nie przyznaje się

- Dzisiejsza Rosja, która czuje się właściwie w całości sukcesorem Związku Sowieckiego, nie chce zgodzić się na to, żeby Związek Sowiecki wystąpił w roli agresora - uważa prof. Antoni Dudek.


żaryn jan PR1 1200x660.jpg
Jan Żaryn: Sowieci w sposób bezwzględny pogwałcili ówczesne umowy

Według prof. Antoniego Dudka, obecne władze rosyjskie podtrzymują stanowisko z 1939 roku, kiedy to Sowieci przekonywali, że 17 września 1939 państwo polskie już nie istniało. W ten sposób ważność miał stracić polsko-sowiecki pakt o nieagresji, który został zawarty w 1932 roku. Ekspert Jedynki wskazuje jednak, że w granicach Polski cały czas znajdował się polski rząd, prezydent, jak i walczyły oddziały wojskowe.

- Mówienie, że państwa (polskiego - red.) nie było, było surrealizmem. Było też kłamstwem. I w tym kłamstwie strona rosyjska tkwi dalej - mówi prof. Antoni Dudek.

Zaczęło się od paktu Ribbentrop-Mołotow

Najpierw niemiecka napaść na Polskę, a później sowiecka były zwieńczeniem paktu Ribbentrop-Mołotow, który został zawarty 23 sierpnia 1939 roku. Formalnie była to umowa o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i ZSRR, ale do paktu dołączono jednak tajny protokół, który dotyczył rozbioru terytoriów suwerennych państw - Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. Wspomniany pakt bywa także określany jako IV rozbiór Polski.


muller piotr 1200.jpg
Piotr Müller: trzeba odważnie mówić o sowieckiej i niemieckiej agresji

Deputowani ze Wschodu chcą potępienia paktu

Europosłowie z Europy Wschodniej chcą potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Na wniosek litewskich parlamentarzystów w środę w Strasburgu odbędzie się debata na temat niemiecko-sowieckiego porozumienia. Polscy i litewscy deputowani chcą, aby w rezolucji Parlament Europejski oficjalnie potępił pakt Ribbentrop-Mołotow i wspomniał o zbrodniach obu reżimów. 

- Mam nadzieję, że im to się uda. Jeśli nie w tę rocznicę, to w którąś kolejną. O ile mamy znikome szanse, żeby nakłonić Rosjan do modyfikacji swojej wersji historii, to jednak będąc w Unii Europejskiej, musimy przekonywać inne państwa do naszych racji - komentuje prof. Antoni Dudek.

Dlaczego zachodnia opinia publiczna nie stawia w jednym szeregu totalitaryzmu sowieckiego z nazistowskim? Z jakim porozumieniem Rosjanie próbują zrównać pakt Ribbentrop-Mołotow? Kto wydał rozkaz o nieatakowaniu Sowietów i z jakiego powodu?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Debata w Parlamencie Europejskim na temat zewnętrznej ingerencji w procesy demokratyczne w państwach Unii Europejskiej.

- Przedterminowe wybory parlamentarne w Izraelu. Są to pierwsze w historii Izraela ponowne wybory, które zostały rozpisane, ponieważ po poprzednich premierowi Benjaminowi Netanjahu nie udało się utworzyć większościowej koalicji i po upływie terminu na sformowanie rządu, parlament został zmuszony do samorozwiązania. Na ten temat rozmawiamy dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Agnieszka Bryc (Uniwesytet Mikołaja Kopernika)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 17.32

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeńcy września 1939 w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 18:10
Kolejna audycja z cyklu "Świat Kresów"opowiada o losie polskich jeńców wojennych z września 1939, którzy po 17 września, po ataku wojsk sowieckich na ziemie kresowe, znaleźli się w sowieckiej niewoli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Odziemkowski o pakcie Ribbentrop-Mołotow: to umożliwiło Hitlerowi rozpoczęcie wojny

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 20:35
- Nie ma wątpliwości, że pakt Ribbentrop-Mołotow umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie wojny i jednocześnie był początkiem końca krajów bałtyckich, a dla Polski oznaczało to 45 lat uzależnienia od ZSRR ze wszystkimi konsekwencjami – w sferze psychicznej, w sferze wychowania społeczeństwa i w kwestii gospodarczej - ocenił prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń