X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rolnictwo w UE. Ekspert: jedna z najważniejszych pozycji w budżecie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 18:47
- Jest to próba pogodzenia wody z ogniem, czyli jednocześnie dowartościowania nas, ale jednak są ważniejsze teki - skomentowała w radiowej Jedynce dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych przydzielenie Polsce teki komisarza do spraw rolnictwa w Komisji Europejskiej.
Audio
  • Komisja Europejska, Polska wygrywa z KE, Argentyna (Jedynka/ Więcej Świata)
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła skład Komisji Europejskiej. Polski kandydat na komisarza Janusz Wojciechowski będzie odpowiadał - zgodnie z zapowiedziami - za unijne rolnictwo. Teraz nad całym kolegium komisarzy będzie głosował Parlament Europejski. Wcześniej jednak odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach.

Teki ważniejsze i mniej ważne

- Komisja Europejska to bardzo duże ciało. Liczy 27 osób, każdy kraj ma jednego komisarza. Były próby, żeby zredukować liczbę komisarzy w komisji, ale oczywiście jest to bardzo trudne, ponieważ żaden kraj jednak nie chce pozbyć się tego instrumentu, który ma. Kiedy Unia Europejska była złożona z 15 krajów, było mniej osób w składzie komisji. Niektóre portfele komisarzy są trochę naciągane. Są też takie ważniejsze i mniej ważne, np. zaproponowana Grekowi nowa teka dotycząca ochrony naszego europejskiego stylu życia. Można zastanawiać się, co w praktyce będzie miał do robienia tego typu komisarz - mówi dr Małgorzata Bonikowska.

Kiedyś rolnictwo było najważniejszą pozycją

Ursula von der Leyen oceniła, że teka komisarza ds. rolnictwa, która ma objąć Janusz Wojciechowski, jest bardzo ważna. - Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich stanowią jedną z dwóch najważniejszych pozycji w budżecie unijnym. Kiedyś była to nawet pozycja numer jeden. Wspólna polityka rolna jest jedną z najważniejszych - uważa gość Jedynki. - Trzeba też przyznać, że jednocześnie nie jest to obszar, który dziś jest największym wyzwaniem dla Unii Europejskiej - dodaje.

Próba obsadzenia Polski w ważnym obszarze

- To jest pewnie taka próba z jednej strony obsadzenia Polski w ważnym obszarze, bo na inny nasz kraj zapewne nie zgodziłby się. Ale z drugiej strony nie dostaliśmy tych tek, o które aspirowaliśmy. Mówiono o energetyce, sprawach gospodarczych i dano rolnictwo. Myślę, że jest to próba pogodzenia wody z ogniem, czyli jednocześnie dowartościowania nas, ale jednak są ważniejsze teki - mówi dr Małgorzata Bonikowska.

W audycji także m.in:

- Polska wygrała z Komisją Europejską w unijnym sądzie w sprawie gazociągu OPAL. Sędziowie z Luksemburga unieważnili decyzję Brukseli z 2016 roku, która zezwalała na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. Rozmowa z Beatą Płomecką (Luksemburg) i Aleksandrą Rybińską (wPolityce.pl i tygodnik Sieci).

- Argentyna przeżywa głęboki kryzys. Pojawiają się przy tym oryginalne pomysły - np. zastąpienia waluty narodowej amerykańskim dolarem. Czy ten południowoamerykański kraj ma szanse na poprawę swojej sytuacji? O tym w felietonie Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Aleksandra Rybińska (wPolityce.pl i tygodnik Sieci)

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 17.28

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: szefowa KE nie chce nas przypiekać na grillu, tylko szukać kompromisu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 19:00
- Ursula von der Leyen została wybrana, jeśli chodzi o Radę Europejską, głosami polskiego rządu - mówi wprost prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy dzisiejszego spotkanie szefowej Komisji Europejskiej z premierem Mateuszem Morawieckim jest zapowiedzią nowego rozdziału współpracy w ramach Unii Europejskiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: pieniądze na wspólną politykę rolną to ogromna część budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 19:11
Janusz Wojciechowski został polskim kandydatem do Komisji Europejskiej. Ubiega się on o objęcie teki komisarza ds. rolnictwa. - Na pewno jest to ważna teka, ale mało eksponowana. Jest ważniejsza z punktu widzenia państw, dla których rolnictwo jest istotne. Dla Polski jest to ważny obszar - komentuje dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń