X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

M. Bonikowska: Unia Europejska często nie mówi jednym głosem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 19:42
- Unii Europejskiej przydałoby się w tym nowym rozdaniu bardzo mocne polityczne ramię. Po to, żeby mówić spójnie - twierdzi dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jak Europejczycy postrzegają Wspólnotę?
Audio
  • Zaufanie do Unii Europejskiej, konflikt Chin i USA, wybory na Białorusi (Jedynka/ Więcej Świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Według ostatniego badania Eurobarometru obywatele Unii Europejskiej coraz bardziej pozytywnie postrzegają Wspólnotę we wszystkich dziedzinach, od gospodarki po stan demokracji. Największe obawy we Wspólnocie nadal budzi imigracja. Zmiana klimatu, która jesienią 2018 r. znalazła się na piątym miejscu, odnotowała znaczny wzrost i jest obecnie drugim najważniejszym źródłem obaw.

44 proc. ankietowanych ufa Unii Europejskiej

Zaufanie do Unii Europejskiej deklaruje 44 proc. respondentów. - Kiedy Europejczycy porównują stan spraw w Unii Europejskiej i stan spraw w swoich krajach, to często jest tak, że unijna perspektywa jest oceniana pozytywnie. Paradoksalnie (lepiej - red.) niż rządy krajowe. W pierwszej kolejności dziś ludzie w Europie mają dużo zastrzeżeń do swoich własnych rządów narodowych i ta frustracja kumuluje się najpierw na poziomie narodowym - mówi dr Małgorzata Bonikowska.

"Brukselskim elitom" nie ufa 46 proc. ankietowanych

Z kolei 46 proc. respondentów nie ma zaufania do Wspólnoty. - To jest wyzwanie od lat dostrzegane, w jaki sposób łączyć działanie na najwyższym szczeblu politycznym w Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu, a tym co ludzie widzą jako swoje problemy lokalne. Tu jest bardzo duży rozdźwięk i nadal nie udało się znaleźć połączenia i zbudować pomostu pomiędzy tym, co mówią, chcą i czują Europejczycy, a tym co robią, jak działają i na czym koncentrują się przysłowiowe "brukselskie elity" […]. Unia Europejska została powołana do pewnych określonych celów, do których państwa członkowskie dały jej mandat. Są to głównie wspólne polityki: rolna, handlowa, celna, przemysłowa, ochrony środowiska, małe i średnie przedsiębiorstwa… Nadal mamy dużo obszarów, w których państwa członkowskie działają odrębnie, nieco koordynując, ale nie mając wspólnej polityki i wspólnych instytucji, ani nawet istotnych pozycji w budżecie ogólnym Unii Europejskiej - dodaje dr Małgorzata Bonikowska.

Cel na najbliższe 5 lat?

- Wszyscy wiemy i mówi się o tym permanentnie, że każde państwo z Unii Europejskiej pojedynczo jest słabe w stosunku do takich gigantów jak Chiny, Rosja czy USA. Ale w praktyce Unia Europejska bardzo często nie mówi jednym głosem, głównie dlatego, że są rozbieżności polityczne pomiędzy państwami. Główną uwagą na najbliższą "pięciolatkę" jest to, na ile instytucjom reprezentującym Unię, uda się zbudować taki rodzaj relacji z państwami członkowskimi, których interesy kumulują się w Radzie, żeby można było mówić wspólnym głosem - uważa gość Jedynki.

Czy kraje Unii Europejskiej uspokoiły kryzys gospodarczy i imigracyjny? O co najbardziej boją się Europejczycy? Czy europejska biurokracja jest rozbudowana? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

W "Więcej Świata" również o eskalacji konfliktu supermocarstw. Na razie na poziomie handlowym i dyplomatycznym. Waszyngton oficjalnie oskarżył Chiny o manipulowanie walutą. Pomimo kontynuowania negocjacji handlowych, Donald Trump ogłosił wprowadzenie dodatkowych ceł na pozostałą część chińskiego eksportu do USA o wartości 300 mld dolarów. Waszyngton ujawnił też zamiar rozmieszczenia w Azji rakiet średniego zasięgu, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem Pekinu.

Z kolei prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka podpisał dekrety w sprawie wyborów parlamentarnych: głosowanie do Izby Niższej Parlamentu odbędzie się 17 listopada, a do Rady Republiki 7 listopada. Wybory prezydenckie planowane są prawdopodobnie na 30 sierpnia 2020 r. Jakie to będą wybory? Czy w pełni demokratyczne, jak obiecuje to Unii Europejskiej białoruski prezydent? O białoruskim otwarciu na Zachód i integracji z Rosją - rozmowa z Anną Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Więcej Świata"

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Anna Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 06.08.2019

Godzina emisji: 17.24

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert potwierdza słowa Andrzeja Dudy: to jest bieg, w którym nie widać końca

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:23
- Proces akcesji państw Bałkanów Zachodnich jest przedmiotem bardzo poważnych rozbieżności w samej Unii Europejskiej - mówi dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego. W Poznaniu zakończył się Szczyt Bałkanów Zachodnich. Czy pańsywa aspirujące do członkostwa są bliżej czy dalej? 
rozwiń zwiń