X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Agnieszka Bryc: wypowiedzi Benjamina Netanjahu mają związek z wyborami

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 19:49
- Wszystko, co mówi premier Izraela Benjamin Netanjahu ma związek z wyborami parlamentarnymi, które w tym kraju odbędą się w kwietniu – powiedziała w audycji "Więcej świata" dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odnosząc się do niedawnych słów izraelskiego polityka, które spowodowały kryzys w relacjach Polski i Izraela.
Audio
  • Relacje polsko-izraelskie w kontekście ostatnich wypowiedzi Benjamina Netanjahu i Israela Katza oraz wyborów parlamentarnych w Izraelu, a także opuszczenie szeregów Partii Pracy przez 7 posłów w związku z Brexitem (Więcej świata/Jedynka)
Benjamin Netanjahu
Benjamin NetanjahuFoto: PAP/EPA/Sebastian Scheiner / POOL

W czwartek dziennik "Jerusalem Post" poinformował, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, iż Polacy kolaborowali z nazistami przy Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz kancelaria premiera Izraela. Jednak odnosząc się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu Israel Katz, p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych, stwierdził, że "nasz premier wyraził się jasno".

- Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - przyp. red.), któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych - powiedział Izrael Katz.

W efekcie jeszcze w niedzielę premier Mateusz Morawiecki odwołał swój udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie, a w poniedziałek podjął decyzję o nie wysyłaniu tam Jacka Czaputowicza, ministra spraw zagranicznych. Także w poniedziałek czeski premier Andrej Babisz w związku z tym oznajmił, że szczyt V4 nie odbędzie się. W zamian Benjamin Netanjahu we wtorek spotkał się osobno z każdym z szefów rządów Czech, Słowacji i Węgier.

Arie Golan, izraelski dziennikarz radiowy powiedział w radiowej Jedynce, że jest mu bardzo mi smutno z tego powodu, bo stosunki między Izraelem a Polską są bardzo dobre. - Wszyscy znają historię i wiedzą, że byli szlachetni Polacy, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, ale że byli też tacy, którzy ich szantażowali i mordowali. Tyle tylko, że tak było przecież w całej Europie. Dlatego szkoda, że nikt z Polski nie przyjechał do nas na zaplanowany szczyt - powiedział Arie Golan.

Jego zdaniem wina leży po stronie "Jerusalem Post", który źle przetłumaczył na język angielski wypowiedź izraelskiego premiera. - Przecież w czasie wojny Polska nie istniała, dlatego nie mogła, jak było w wypowiedzi przytoczonej przez gazetę, pomagać Niemcom mordować Żydów - podkreślił. Dodał, że nie wie, czy Benjamin Netanjahu wykorzystuje Holokaust jako narzędzie polityczne przed wyborami parlamentarnymi, które w Izraelu zaplanowano na 9 kwietnia.

- Wszystko, co mówi premier Benjamin Netanjahu, ma bezpośredni albo pośredni związek z wyborami - stwierdziła jednak dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Szef rządu Izraela jest zwierzęciem politycznym w tym sensie, że bardzo dobrze czuje kwestie wizerunkowe i świetnie zarządza swoim własnym obrazem. Dobrze czuje swoje grupy docelowe, a przed wyborami mogliśmy się spodziewać, że pojawią się odniesienia do trudnych wątków w relacjach z Polską. Zresztą Polska i Izrael są państwami bardzo podobnymi pod względem życia politycznego, emocji politycznych, a także kompleksów politycznych. Pewnymi hasłami oraz stereotypami tam po prostu się rozgrywa - powiedziała dr Agnieszka Bryc.

W audycji była również mowa o tym, czy brexit doprowadzi do rozpadu Partii Pracy, a to w kontekście opuszczenia szeregów Laburzystów przez 7 posłów.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Arie Golan (izraelski dziennikarz radiowy), dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 18.13

bb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o polsko-izraelskim konflikcie: to ma kontekst polityczny

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 14:05
- Konferencja (bliskowschodnia - red.) była dosyć nieklarowna, jeśli chodzi o wnioski, które z niej wypływają. Postanowiono wyciszyć rolę tej konferencji i skierowano uwagę na inne rzeczy, które by potrafiły swoją mocą przykryć to wydarzenie – mówił o konflikcie dyplomatycznym między Polską a Izraelem prof. Andrzej Zybała ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Haszczyński: Izraelczycy są niechętni wobec Polski, politycy to wykorzystują

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 12:57
- Ten kryzys pokazał, że nastawienie znacznej części społeczeństwa izraelskiego do Polski jest bardzo niechętne, antypolonizm jest bardzo głęboki. Skoro w kampanii wyborczej politycy to wykorzystują, znaczy, że wiedzą, że w ten sposób coś uzyskają - powiedział na antenie Jedynki Jerzy Haszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie: trzeba ratować wizerunek Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 18:53
Ostatnie wypowiedzi izraelskich polityków nie były przypadkowe i - zdaniem uczestników debaty w Jedynce - są odzwierciedleniem antypolskich nastrojów wśród izraelskich obywateli. Ich zdaniem, izraelskie władze z premedytacją sączą młodzieży nieprawdę lub niecałą prawdę o polsko-żydowskich związkach. Jak to zmienić?
rozwiń zwiń