X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bezpieczeństwo Europy. Komu przeszkadzają wojska USA w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 19:58
- Nie można w skrajnym przypadku wykluczyć, że Rosja podjęłaby jakieś działania wobec któregoś z państw NATO, żeby podważyć wiarygodność sojuszu - powiedział w audycji "Więcej świata" Wojciech Lorenz z Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Obecność wojsk w USA w Polsce (Jedynka/Więcej świata)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Armia Stanów Zjednoczonych rozpoczęła kolejną rotację personelu i sprzętu stacjonującego na północnym wschodzie Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. W ciągu najbliższych dni przez Niemcy przejedzie kilkaset amerykańskich pojazdów wojskowych. Trasa prowadzi przez niemieckie autostrady w Nadrenii Północnej-Westfalii, Dolnej Saksonii, Saksonię-Anhalt, Brandenburgię i Saksonię. Pojazdy gąsienicowe będą transportowane koleją. Cała operacja ma być zakończona do połowy lutego. Jak wyjaśnił szef sztabu wojsk lądowych USA w Europie Hartmut Renk, wybrano ten wariant transportu, a nie drogę morską do polskich portów, aby ćwiczyć transportowanie droga lądową, na duże odległości, gotowych do akcji oddziałów.

- Amerykanie są głównym filarem NATO. NATO bez Amerykanów nie istnieje - powiedział Wojciech Lorenz i przypomniał, że przez całą zimną wojnę główny mechanizm odstraszania opierał się właśnie na groźbie uwikłania Stanów Zjednoczonych w konflikt w Europie. Wskazał, że po rozpadzie ZSRR cała Europa zmieniła swoje podejście do bezpieczeństwa i zmniejszyła element odstraszania w swojej polityce. - Po aneksji Krymu to środowisko bezpieczeństwa się pogorszyło, Rosja nasiliła prowokacyjne działania, organizuje ćwiczenia na dużą skalę przy granicy sojuszu - zauważył Lorenz. Jego zdaniem Rosja nie zaakceptowała status quo po zimnej wojnie i chce zmienić system bezpieczeństwa europejskiego. - Nie można w skrajnym przypadku wykluczyć, że Rosja podjęłaby jakieś działania wobec któregoś z państw NATO, żeby podważyć wiarygodność sojuszu - ocenił ekspert. 

Jak wyjaśnił Wojciech Lorenz, próbowano stworzyć w Europie taką sytuację, która z jednej strony wzmacniała bezpieczeństwo państw demokratycznych, a z drugiej nie dawała pretekstu Rosji, żeby użyła siły militarnej do wymuszenia swojej strefy wpływów czy strefy buforowej. Dlatego, jak przypomniał, NATO zadeklarowało w 1997 roku, że nie będzie rozmieszczać znaczących sił bojowych na terytorium nowych państw członkowskich ani broni nuklearnej. Sytuacja jednak się zmieniła. - Duża grupa państw sojuszu jest zdania, że Rosję można efektywnie odstraszać przez obecność rotacyjną, przesunięcie potencjału do granic sojuszu - powiedział analityk. Wskazał jednak, że grupa ta chce mieć też możliwość wysłania strategicznego sygnału w przypadku deeskalacji ze strony Rosji i powrotu na dawne pozycje. W tym kontekście starania Polski o stałą obecność wojsk USA i budowę Fort Trump nie przez wszystkich są mile widziane. - Polska i grupa państw w regionie uważają, że nie ma co się łudzić, że Rosja będzie deeskalować - dodał Lorenz. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o bezpieczeństwie Polski i Europy.

W audycji w materiale Beaty Kukiel-Vraili przybliżono też temat sporu o nazwę "Macedonia" , a Grzegorz Ślubowski mówił o tym, jak blisko, czy może daleko Ukrainie do Unii Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Wojciech Lorenz (PISM), Grzegorz Ślubowski (Polskie Radio)

Data emisji: 24.01.2019

Godzina emisji: 18.12

fc/kh

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: stała baza wojsk USA w Polsce zwiększy potencjał obronny NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 09:05
Obecność wojsk USA w Polsce nie łamie zobowiązań NATO wobec Rosji – powiedział w wywiadzie dla piątkowej "Rzeczpospolitej” minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń