X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert OSW: na Białorusi wybory i parlament to puste hasła

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 19:20
Aleksander Łukaszenka nie dopuści kandydatów opozycji do pseudoparlamentu. Po pierwsze boi się i nie chce stwarzać sobie problemów. Po drugie tego nie potrzebuje, bo Zachód nie stawia przed nim aż tak "wygórowanych” wymagań - mówił w Jedynce Kamil Kłysiński, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Próba jądrowa Korei Płn., tzw. wybory parlamentarne na Białorusi, pielgrzymka do Mekki (Jedynka/Więcej świata)
Mińsk: żołnierze podczas przedterminowego głosowania na Białorusi
Mińsk: żołnierze podczas przedterminowego głosowania na BiałorusiFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Kamil Kłysiński przypomniał, że OBWE, które obserwuje wszystkie wybory na Białorusi, za każdym razem zgłasza te same zastrzeżenia, m.in. pod adresem wyborów przedterminowych. – Są one słusznie uważane za jeden z elementów manipulacji wyborczych – zaznaczył ekspert Ośrodka.

Jak tłumaczył analityk OSW, władze Białorusi uzasadniają przedterminowe głosowanie troską o obywatela, ale chodzi o podniesienie frekwencji, która nie jest wysoka, bo ludzie zdają sobie sprawę, że ani wybory,ani parlament niczego w ich kraju nie znaczą. Analityk OSW dodał, że takie głosowanie pozwala też przedłużyć czas, w którym w urnach pozostają karty wyborcze. Jeśli zostają one w nocy w lokalach wyborczych – dostęp do nich jest łatwiejszy.

Nawet dwóch opozycjonistów budzi grozę

Kamil Kłysiński przypuszcza, że Aleksander Łukaszenka nie dopuści kandydatów opozycji nawet do nic nie znaczącego parlamentu. - Oficjalnie Zachód chciałby widzieć kandydatów opozycji w parlamencie. Jednak wystarczającym warunkiem do tego, by kontynuować dialog i współpracę z UE i USA, jest to, by kampania przebiegła spokojnie i w choćby z pozoru "demokratyczny" sposób, by nie było represji, aresztowań, brutalnych pobić i innych faktów, które przyciągają uwagę opinii publicznej i są kontrowersyjne - zauważył gość Jedynki.

Analityk uważa, że do parlamentu nie dostanie się nikt z opozycji, deputowani mogą bowiem teoretycznie wykorzystywać immunitet, organizować demonstracje, zainteresować media. Aleksander Łukaszenka nie chce robić sobie problemów - zauważył gość Jedynki, przypominając, że Łukaszenka sam był kiedyś parlamentarzystą.

Nie należy spodziewać się niespodzianek po ostatnim dniu wyborów, ani też w kwestii dialogu z UE, o ile Aleksander Łukaszenka nie zrobi czegoś nieoczekiwanego – uważa Kamil Kłysiński.

W programie mowa była również o kolejnej próbie jądrowej w Korei Północnej. Władze w Pyongyangu potwierdziły przeprowadzenie udanego testu nuklearnego, w 68. rocznicę powstania komunistycznej Korei. Korespondentka z Dubaju Anna Dudzińska przygotowała natomiast materiał poświęcony pielgrzymce do Mekki.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: Rafał Tomański, politolog i publicysta, Kamil Kłysiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich

Data emisji: 09.09.2016

Godzina emisji: 18.14

agkm/tj

ZOBACZ TEŻ: Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mińsk chce zniesienia sankcji UE. Opozycja jest przeciw

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 19:01
Białoruś jest gotowa przejść swój odcinek drogi ku zniesieniu sankcji Unii Europejskiej – oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej podczas otwierania ambasady Austrii w Mińsku. Opozycja apeluje, by sankcji nie znosić.
rozwiń zwiń