X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Lato z Radiem" ogląda gwiazdy. Co hoduje się w planetarium?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:14
Mikrofon "Lata z Radiem" odwiedził planetarium w Toruniu. Wspólnie z astronomem nasza reporterka Małgorzata Głogowska dowiedziała się, skąd bierze się wodę do picia lecąc na Marsa, dlaczego w planetarium hoduje się warzywa i czy można "oberwać" ze spadającej gwiazdy. 
Audio
  • Rozmowa z astronomem Jerzym Rafalskim o planetarium w Toruniu (Gdzie jest reporter?/Jedynka)

Astronom Jerzy Rafalski powiedział w radiowej Jedynce, że jeszcze kilka lat temu Mars i Ziemia były planetami podobnymi do siebie. - Na obu z nich znajdywały się rzeki i można było podziwiać niebieskie niebo, pokryte chmurami - powiedział astronom i dodał, że nadal nie wiemy, czy na Marsie naradziło się już jakieś życie. 

Dlaczego w planetarium podglądają nas warzywa? - Musimy wyhodować sałatę i działać tak, aby wyrosła - powiedział Jerzy Rafalski, dodając, że od tego właśnie zależy, czy uda nam się przeżyć na innej planecie. - Jeśli nie zadbamy odpowiednio o warzywa, to nie przeżyjemy do najbliższej zimy, a nikt nie przyleci po nas z innej planety - przyznał pracownik toruńskiego planetarium. 

W jaki sposób astronauci korzystają z toalety w kosmosie? Jerzy Rafalski zauważył, że gdy decydujemy się na lot w kosmos, pijemy tę samą wodę, która służy nam do codziennej higieny. - Lecąc na Marsa musimy przyzwyczaić się do trudnych warunków - przyznał mężczyzna. Ocenił, że uciążliwe warunki są niczym na tle tęsknoty za Ziemią i domem. 

Nasza reporterka zajrzała również do sali w planetarium, w której odbywają się "gwiaździste" seanse. - Seans "Lato pod gwiazdami" opowiada o letnim niebie i o tym, co właśnie o tej porze można na nim zobaczyć - powiedział astronom. Wspomniał również o innych seansach, m.in. dotyczącym Mikołaja Kopernika i jego rozumienia nieba. Filmy wyświetlane są na kopule o średnicy 15 metrów.

Astronom powiedział również, że na sierpniowym niebie często wypatrujemy spadających gwiazd, a te błyszczące, przelatujące nad naszymi głowami "gwiazdy" to nic innego, jak meteoryty. - Kometa to taka bryła brudnego śniegu, która krąży wokół Słońca na wydłużonej orbicie i zbliżając się do niego, czasami wyrzuca w eter niewielkie kamienie - poinformował Jerzy Rafalski, dodając, że właśnie w sierpniu Ziemia wstępuje w strugę takich kamieni. - Taka "spadająca gwiazda" wypala się 80 km nad ziemią, więc nawet do nas nie dociera - podsumował.

Ile potrwałaby podróż na Marsa? Jakie inne seanse można podziwiać w planetarium?

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporter: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 2.08.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

K.A/DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzina z Milanówka, która żyje historią

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 15:12
Wspólnie z Anną i Tadeuszami Kuldankami przenieśliśmy się w przeszłość i poznaliśmy stworzone przez nich "rodzinne zakątki pamięci", jak sami mówią o swoich zbiorach. Zapraszamy na reportaż z podwarszawskiego Milanówka.
rozwiń zwiń