X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Uratowane z Potopu" - dokument o poszukiwaniu skarbów w Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 14:28
- Zmontowaliśmy ekipę, która przy pomocy sonarów, różnego rodzaju elektroniki podwodnej, jak również przy użyciu nurków przez 3 lata szukała w Wiśle zabytków zrabowanych w czasie potopu szwedzkiego - mówi Marcin Jamkowski, współautor filmu "Uratowane z Potopu".
Audio
  • Marcin Jamkowski o poszukiwaniach w Wiśle skarbu z czasów potopu szwedzkiego i dokumencie "Uratowane z Potopu" (Lato z Radiem/Jedynka)
- W 2012 roku Wisła się do nas uśmiechnęła i opadła do nienotowanego wcześniej poziomu. Odsłoniły się nam wówczas kolejne marmury - mówi Marcin Jamkowski
- W 2012 roku Wisła się do nas uśmiechnęła i opadła do nienotowanego wcześniej poziomu. Odsłoniły się nam wówczas kolejne marmury - mówi Marcin JamkowskiFoto: Tomasz Gzell/PAP

Poszukiwania w warszawskich wodach Wisły pozwoliły odnaleźć część łupów wojennych, które Szwedzi zamierzali wywieźć z Polski podczas najazdu w 1655 roku. 

- W połowie XVII w. Szwedzi stworzyli gigantyczną armię, która wyspecjalizowała się w rabowaniu połowy Europy. Zwozili do Szwecji mnóstwo zabytków, przede wszystkim dóbr kultury: książek, różnego rodzaju dzieł sztuki, ponieważ chcieli, żeby kraj ten – wówczas bardzo biedny i prymitywny – dokonał skoku cywilizacyjnego. Z Warszawy wywozili m.in. wszystko z Zamku Królewskiego i Pałacu Kazimierzowskiego, który był wtedy siedzibą polskiego króla. Wszystko - włącznie z kaflami z posadzek! Załadowali to na barki, które miały dopłynąć z portu na Wiśle na północ - tłumaczy Marcin Jamkowski.

Dlaczego co najmniej dwie barki zatonęły, jak przebiegały poszukiwania zabytków, które na nie załadowano i co dokładnie udało się wydobyć z dna Wisły, dowiesz się z nagrania audycji. Marcin Jamkowski mówi również o filmie dokumentalnym "Uratowane z Potopu", będącym zapisem tych poszukiwań.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marcin Jamkowski (dziennikarz, podróżnik, fotografik, nurek, współautor filmu "Uratowane z Potopu")

Data emisji: 18.08.2016

Godzina emisji: 9.23

pg/mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co ze skarbami z Wisły ocalonymi z Potopu?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 08:30
Gościem audycji będzie Marcin Jamkowski - dziennikarz, podróżnik, fotografik i nurek, autor filmu dokumentalnego "Uratowane z Potopu".
rozwiń zwiń