X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jesień w górach. Czy szlaki są zawsze bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 14:31
Jesień to doskonały czas na górskie wędrówki, ponieważ jest jeszcze ciepło, a szlaki są mniej oblegane przez turystów niż latem. Jednak pogoda bywa wtedy kapryśna i często może zaskoczyć. Czy szlaki zawsze są bezpieczne? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: zedspider/shutterstock.com

shutterstock_612086192 (1).jpg
Jaworzyna Krynicka z nową platformą widokową

Coraz krótsze dni 

Krótsze dni nie pozwalają na pokonywanie długich, kilkugodzinnych tras. Szlak należy dobrać tak, aby móc wrócić, zanim zapadnie zmrok. - W górach warunki są bardzo zmienne, mogą występować oblodzenia, temperatura może spadać poniżej zera - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gołąb z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Należy również pamiętać, że dni są coraz krótsze, więc tym bardziej wymagane jest dodatkowe oświetlenie, i warto zaopatrzyć się w latarki czołowe - dodaje. 


Posłuchaj
05:20 Jedynka/4PR jesień w górach.mp3 Jesień w górach. Czy szlaki są zawsze bezpieczne? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Odzież i buty

Podczas jesiennych wypraw warto ubierać się warstwowo, zarówno w czasie górskich wędrówek, jak i na co dzień. Zawsze powinniśmy mieć przy sobie coś cieplejszego lub przeciwdeszczowego. Ważny jest również dobór odpowiedniego obuwia. - Najlepiej zaopatrywać się w obuwie w profesjonalnych sklepach. Personel może nam doradzić, w zależności od oczekiwań czy planów, jak dobrać właściwe buty - podkreśla Krzysztof Gołąb z TOPR. 

W góry dobrze też zabrać termos z gorącym napojem, który może okazać się bardzo potrzebny w momencie nagłego załamania pogody. Na szlaku niezbędny jest też naładowany telefon komórkowy. Jesienny turysta powinien również pamiętać o: prowiancie, apteczce, okularach z filtrem UV, zapasowych rękawiczkach. 

Bezpieczeństwo na szlaku 

Zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie, kiedy wybiera się w góry. Oprócz przygotowania odpowiednich ubrań, butów trzeba zapoznać się z terenem oraz śledzić doniesienia pogodowe. 

Należy też dokładnie obserwować przebieg szlaku i nie wychodzić poza wytyczone ścieżki. Jesienią problemem może być mniejsza przejrzystość powietrza. W razie zgubienia najważniejsze są spokój i opanowanie, poinformowanie odpowiednich służb oraz unikanie prób wędrówki w dowolnym kierunku.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Krzysztof Gołąb (TOPR)

Data emisji: 24.09.2021 r.

Godzina emisji: 11.20

ans