X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jakie są nowoczesne systemy umożliwiające utrwalanie żywności?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 15:53
W Polsce rocznie marnuje się ok. 5 ton żywności. Marnotrawstwo żywności można ograniczyć poprzez jej racjonalne wykorzystanie. W "Czterech porach roku" opowiedzieliśmy o tym, jakie są zarówno nowoczesne jak i tradycyjne metody utrwalania żywności. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Joaquin Corbalan P

dzieci warzywa 1200.jpg
Jak zachęcić dzieci, by jadły warzywa i owoce?

Techniki utrwalania żywności 

Jak wyjaśnia Anna Ogrodowczyk z Instytutu Rozwoju Zwierząt i Badań Żywności PAN, jest wiele technik utrwalania żywności. Do tych tradycyjnych zaliczamy m.in. suszenie, kiszenie czy marynowanie, czyli przykłady dobrze znane nam z życia. - Te metody opierają się na metodzie zabezpieczenia żywotności poprzez interakcję z bakteriami - mówi. - Możemy wykorzystać także zjawiska fizyczne, m.in. liofilizacja, czyli suszenie sublimacyjne zamrożonych substancji - dodaje. 

Posłuchaj
09:33 Jedynka/4PR żywność utrwalanie.mp3 Jakie są nowoczesne systemy umożliwiające utrwalanie żywności? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Produkty liofilizowane 

Przy takich produktach możemy zachować bardzo wiele funkcji żywności, m.in. walory prozdrowotne, ale i kolor czy wygląd produktu. - Ten proces nie jest nowy, gdyż po raz pierwszy liofilizację wykorzystali Inkowie, którzy w ten sposób utrwalali ziemniaki - podkreśla gość audycji. - Tuż po wykopkach, pozostawiali je na całą noc na polu, one zamarzały, a następnego dnia jak wyszło słońce i wschodziło (a ciśnienie na wysokich partiach gór jest obniżone), więc lód sublimował, odparował ze stanu stałego do postaci gazowej. W ten sposób produkt był pozbawiony wody czy bakterii i w ten sposób się nie psuł - tłumaczy ekspert. 

Czy liofilizację można zrobić z każdym owocem? 

- Ten proces można wykonać ze wszystkimi produktami zawierającymi wodę - mówi Anna Ogrodowczyk. - Chodzi tutaj o pozbycie się wody. W takich produktach maksymalnie zostaje do dwóch procent wody, czyli to jest taki proces, który pozwala nam zauważyć dużą redukcję masy tych produktów, dlatego są one wykorzystywane m.in. przez astronautów - dopowiada. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzący: Sława Bieńczycka

Gość: Anna Ogrodowczyk (Instytut Rozwoju Zwierząt i Badań Żywności PAN)

Data emisji: 6.05.2021

Godzina emisji: 11.18

ans 

Czytaj także

Niebezpieczne mity dotyczące zdrowego odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:42
Padamy ofarami machiny manipulacyjnej umieszczonej w reklamach, która zachęca nas do wspierania swoich organizmów suplementami diety. Czy kiedyś zastanowiliśmy się nad tym, że pigułka, którą łykamy z myślą, że dostarczy nam witamin - może być pozbawiona wartości odżywczych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pij mleko, będziesz wielki" - jak się ma do zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 16:13
Nietolerancja laktozy wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co w sytuacji, gdy dowiadujemy się o uczuleniu na laktozę, a przez tyle lat w naszej diecie gościły produkty pochodzenia krowiego? Gdzie znaleźć zdrową, pełną wapnia alternatywę dla tych produktów?
rozwiń zwiń