X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pikantne i wstydliwe fakty z życia autorów lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 12:19
Eliza Orzeszkowa słynęła z licznych romansów, podobnie jak Zofia Nałkowska. Henryk Sienkiewicz w jednej ze swoich książek zemścił się na swojej teściowej, był też autorem dużego skandalu obyczajowego. Aleksander Fredro był mocno zakompleksiony, życiem Bolesława Prusa rządził niejeden lęk, a Stanisław Wyspiański wierzył w zjawy i duchy. Konstanty Ildefons Gałczyński z kolei nie mógł żyć bez... wódki. 
Audio
  • Pikantne i wstydliwe fakty z życia autorów lektur szkolnych (Cztery pory roku/Jedynka)
Okładka książki Sekretne życie autorów lektur szkolnych
Okładka książki "Sekretne życie autorów lektur szkolnych"Foto: mat. promocyjne

"Autorzy lektur szkolnych przedstawiani są jako posągowe postacie pozbawione wad i namiętności. Niewiele wiemy o ich prawdziwym życiu, które często było znacznie bardziej dramatyczne i urozmaicone, niż dzieła, które po sobie pozostawili. A ze względów wychowawczych nie wypadało informować dziatwy, że ich podręcznikowe wzorce umierały na wstydliwe choroby, były uzależnione od alkoholu czy narkotyków, albo miewały nieszablonowe skłonności intymne". 

Jak przyznał w audycji "Cztery pory roku" autor książki "Sekretne życie autorów lektur szkolnych" (z której pochodzi powyższy cytat) Sławomir Koper, akurat jego polonistka była inna i chętnie dzieliła się z uczniami swoimi przemyśleniami na temat prywatnego życia pisarek i pisarzy. - Dzięki temu zainteresowała mnie tematem - wskazał. Jak wyglądała praca nad tomem?

Posłuchaj
13:49 [ PR1]PR1 (mp3) 18 wrzesień 2020 09_22_02.mp3 Pikantne i wstydliwe fakty z życia autorów lektur szkolnych (Cztery pory roku/Jedynka)

 

25 lat z żonatym mężczyzną

Jedna z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu, autorka powieści "Nad Niemnem" (1888), nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 roku Eliza Orzeszkowa - jak zwrócił uwagę Sławomir Koper - w życiu osobistym raczej szczęśliwa nie była.

- Inna sprawa, że sama zachowywała się w sposób, który wzbudzał - nazwijmy to - bardzo negatywne uczucia. Kiedy jej mąż - Piotr Orzeszko - został skazany na zesłanie po powstaniu styczniowym, do czego ona się przyczyniła, bo to ona głównie pomagała Romualdowi Trauguttowi, odmówiła towarzyszenia mu a potem unieważniła małżeństwo - opowiedział gość Jedynki i dodał, że decyzja Orzeszkowej została negatywnie oceniona w środowisku polskich ziemian, ale na usprawiedliwienie pisarki trzeba dodać, że w jej małżeństwie od dawna się nie układało.

Drugim mężem Orzeszkowej został prawnik Stanisław Nahorski. - Gdy pisarka przeniosła się do Grodna i związała się z Nahorskim on był żonaty. Nie chciał unieważnić małżeństwa, jego żona miała problemy psychiczne. Przez 25 lat Orzeszkowa była jego towarzyszką życiową, choć z nim nie mieszkała, o czym wszyscy w okolicy wiedzieli. To wzbudzało duże, negatywne zainteresowanie. W niektórych domach Orzeszkowej nie chciano przyjmować - podkreślił. 

Eliza Orzeszkowa

Eliza Orzeszkowa. Fot. Polona


Teściowa z piekła rodem

Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku, nowelista, powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) Henryk Sienkiewicz ma na koncie kilka skandali, w tym jeden naprawdę bardzo głośny.

To słynne drugie małżeństwo z Marią, przybraną córką odeskiego bogacza Konstantego Wołodkowicza, które trwało miesiąc. Sienkiewicz nawet uzyskał papieskie potwierdzenie niezaistnienia sakramentu. - Do rozpadu związku przyczyniła się fatalna teściowa - Helena Wołodkowiczowa i choroba, którą Sienkiewicz przywlókł z Afryki, a która uniemożliwiła mu skonsumowanie małżeństwa - wyjaśnił Koper. - Miało to być małżeństwo z rozsądku a wyszło strasznie - ocenił.

Sienkiewicz to doświadczenie życiowe niejako uwiecznił w książce "Rodzina Połanieckich" przy okazji dokonując pisarskiej zemsty. - To powieść z kluczem. Autor przedstawił swoją byłą żonę jako Linetę Castelli a byłą teściową jako panią Broniczową, jej ciotkę. To nie jest piękny obraz. Wszyscy czytelnicy wiedzieli, o kogo chodzi - zaznaczył.

Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz. Fot. NAC


Pretensje możesz mieć do Hitlera

A jaki był prywatnie poeta, znany za sprawą paradramatycznej serii podszytych absurdem humoresek Teatrzyk Zielona Gęś, Konstanty Ildefons Gałczyński? - To był koszmarny alkoholik - podsumował artystę autor "Sekretnego życia autorów lektur szkolnych".  

Poeta w trakcie II wojny światowej trafił do niewoli radzieckiej, z której został przekazany do niewoli niemieckiej. Gdy wrócił do domu, do żony Natalii, u jego boku była inna kobieta - jedne przekazy mówią o Marii Stobieckiej, inne o Lucynie Wolanowskiej. Na pytanie Natalii: co to ma znaczyć, podobno odpowiedział, żeby miała pretensje do Hitlera. Skończyło się jednak na tym, że został z żoną.

- Lucyna wyjechała do Australii, gdzie urodziła mu syna, o którego istnieniu nie wiedział, albo starał się nie wiedzieć. Córka Gałczyńskiego, Kira, dowiedziała się o nim w 1990 roku i nie bardzo chciała w to uwierzyć. Okazało się, że mężczyzna jest kopią swojego zmarłego ojca - powiedział Koper.

Konstanty Ildefons Gałczyński

Konstanty Ildefons Gałczyński. Fot. Polona

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Sława Bieńczycka

Gość: Sławomir Koper (pisarz, autor książek historycznych, publicysta, radiowy i telewizyjny ekspert historyczny)

Data emisji: 18.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Roszczeniowe dzieci dobrobytu". Pokolenie Z wkracza w dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 12:20
Nie znają świata bez internetu i nowoczesnych technologii. Są dociekliwi, dużo czasu poświęcają na samorealizację. Praca nie jest dla nich sensem życia a jedynie środkiem, który ułatwia realizowanie innych celów. Są roszczeniowi. Uważają, że wszystko im się należy - tak o pokoleniu Z mówią osoby z innych pokoleń. Skąd taka opinia? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczna nauka języków obcych. Czy jest możliwa bez nauczyciela?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 14:01
Nie da się ukryć, że znajomość języków obcych to kapitał na przyszłość. Niektórym niestety nauka języka obcego nie przychodzi łatwo. Jak skutecznie uczyć się języków obcych? Czy lektor jest potrzebny czy wystarczy nauka za pośrednictwem płyt CD i aplikacji? Jakie metody nauki są najlepsze? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdjęcia dzieci w internecie. Zamieszczać czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:30
Portale społecznościowe pękają w szwach od uśmiechniętych twarzy dzieci. Zdarzają się rodzice, którzy relacjonują każdy dzień swojej pociechy. Jakie możliwe zagrożenia i konsekwencje niesie ze sobą zamieszczanie zdjęć dzieci w internecie?  
rozwiń zwiń