X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak zabezpieczyć niepełnosprawne dziecko na wypadek śmierci rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 13:00
- Apeluję do rodziców, aby nie bali się ubezwłasnowolnienia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prawnik Maria Czerwińska-Litwin z Fundacji "Dzielna Matka".
Audio
  • Jak zabezpieczyć niepełnosprawne dziecko na wypadek śmierci rodziców (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Supawadee56/shutterstock.com

Ubezwłasnowolnienie to - całkowite lub częściowe - pozbawienie osoby zdolności do czynności prawnych. Ubezwłasnowolnienie następuje w formie orzeczenia sądowego, a jego celem jest troska o interesy osoby ubezwłasnowolnianej. 

- Osoba ubezwłasnowolniona jest bezpieczna - zaznaczyła Maria Czerwińska-Litwin. Nie może przez własne działanie m.in. stać się stroną umowy pożyczki.

Podstawowe zadanie: dbanie o podopiecznego

Dla zabezpieczenia praw osób ubezwłasnowolnionych częściowo ustanawia się opiekuna. Osobami ubezwłasnowolnionymi całkowicie opiekuje się kurator.

- Opiekunem prawnym najczęściej zostają osoby spokrewnione z dzieckiem. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas opiekunem może zostać osoba niespokrewniona, którą rodzice dziecka darzą zaufaniem - wyjaśniła prawniczka

Jak podkreśliła gość radiowej Jedynki, podstawowym, wynikającym z kodeksów, obowiązkiem opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej jest szeroko rozumiana dbałość o sprawy osoby ubezwłasnowolnionej. 

***

Fundacja "Dzielna Matka" powstała po to, aby motywować matki dzieci z niepełnosprawnością do działania na ich rzecz i w trosce o całą rodzinę.

Jej celem jest wyrównywanie szans i poprawa jakości życia podopiecznych, a także wspieranie w obszarach takich jak: hipoterapia, rehabilitacja, leczenie, reprezentowanie interesów dzieci i matek, egzekwowanie praw oraz budowanie świadomości społecznej.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych

Goście: Maria Czerwińska-Litwin (prawnik, Fundacja "Dzielna Matka") i Vanessa Nachabe-Grzybowska (założycielka Fundacji "Dzielna Matka")

Data emisji: 9.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Dziecko z ADHD - diagnoza, zaświadczenie, zadania szkoły

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 13:08
ADHD jest zaburzeniem, z którego nie można się wyleczyć. Jak zrozumieć dziecko z ADHD? Jakie powinny mu zostać zapewnione warunki w szkole?
rozwiń zwiń