X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sekrety Dolnego Śląska. Gdzie i jak szukać skarbów?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 12:03
- Dolny Śląsk był w czasie II wojny światowej szczególnym miejscem. To był rejon bezpieczny dla Niemców - tu zwozili zrabowane skarby. Przez Dolny Śląsk przejechała "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci i nasza najsłynniejsza strata wojenna - "Portret młodzieńca" Rafaela - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lamparska. 
Audio
  • Sekrety Dolnego Śląska. Gdzie i jak szukać skarbów? (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak przygotować się do poszukiwania skarbów?
Jak przygotować się do poszukiwania skarbów?Foto: Lijphoto/shutterstock.com

Gość audycji "Cztery pory roku", Joanna Lamparska, jest autorką cyklu książek poświęconych najbardziej niezwykłym i tajemniczym miejscom Dolnego Śląska. W pozycji "Złoty pociąg. Historia szaleństwa" opisała zaś korzenie historii o "złotym pociągu" oraz wydarzenia z 2015 roku, kiedy - po upublicznieniu relacji dwóch mężczyzn - na Dolny Śląsk zjechali poszukiwacze, dziennikarze i ekipy telewizyjne z całego świata. 


. 

Lamparska w swoich książkach przybliża czytelnikom barwny świat poszukiwaczy skarbów i kulisy eksploracji.

Dolny Śląsk - rejon tajemnic

Jak podkreśliła w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lamparska, Dolny Śląsk był w czasie II wojny światowej szczególnym miejscem.

- Tutaj zostało przeniesionych ponad 300 zakładów produkujących na potrzeby militarne. Tutaj odchodzący stąd Niemcy ukrywali mnóstwo rzeczy. To był rejon bezpieczny dla Niemców w czasie II wojny światowej - tutaj zwożono skradzione, zrabowane w Polsce dzieła sztuki. Przez Dolny Śląsk przejechała i "Dama z gronostajem", i "Portret młodzieńca" - nasza najsłynniejsza strata wojenna - wskazała.

Co z tym "złotym pociągiem"?

Pod koniec II wojny światowej z Wrocławia wyrusza pociąg z tajemniczym ładunkiem. Nie wiadomo, co wiezie, być może dzieła sztuki, dokumenty, broń, gazy bojowe albo sztaby złota. Celem jest Wałbrzych, ale skład nigdy nie pojawia się w tej miejscowości. Wraz ze skarbami rozpływa się w powietrzu gdzieś pomiędzy 61. a 65. kilometrem trasy Wrocław-Wałbrzych. Ile w tym prawdy?


. 

- My mamy na Dolnym Śląsku 17 "złotych pociągów" - stwierdziła Joanna Lamparska. - Ja to naliczyłam pisząc książkę. Nie ma żadnych dokumentów na to, że taki pociąg z Wrocławia wyjechał. Niemniej jednak "złotym pociągiem" często nazywamy różne skarby, o których na Dolnym Śląsku mówimy, czyli depozyty, wywiezione precjoza, broń chemiczną. My na to mówimy "złoty pociąg" - wytłumaczyła.  

Gość Programu 1 Polskiego Radia zastrzegła, że nie znaczy to, że "złoty pociąg" nigdy nie istniał. - Taki pociąg, w kwietniu 1945 roku, wyjechał z Budapesztu. Jechał w kierunku Berlina. W Austrii został zatrzymany przez amerykańskich żołnierzy. Były w nim skradzione ludności żydowskiej meble, biżuteria, zastawa. Amerykanie część tych rzeczy sobie przytulili. Ta sprawa ciągnie się do dzisiaj - wyjaśniła.

Poszukiwanie skarbów - co i jak

Joanna Lamparska zaznaczyła, że przede wszystkim trzeba wiedzieć, gdzie szukać. Poszukiwania zaczynamy od rozmów z ludźmi, zbierania relacji. Potem zebrane informacje należy zweryfikować. Szukając tajnych kryjówek w górach możemy porównywać mapy, sprawdzać, czy góry nie zmieniły swego kształtu. Bardzo pomocne są zdjęcia lotnicze.

Gość radiowej Jedynki zwróciła uwagę, że sprzęt używany do poszukiwania skarbów zmienia się wraz z rozwijająca się technologią. - Wykrywacze metali, z którymi chodzi mnóstwo osób, to podstawa jeśli szukamy drobnych rzeczy. Mamy też georadar, magnetometr i inne, zaawansowane urządzenia - wymieniła.

- Podstawą jest pozwolenie. W Polsce od pewnego czasu zmieniło się prawo i poszukiwania bez zezwolenia są już przestępstwem, a nie jak było do tej pory - wykroczeniem - oświadczyła. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych

Gość: Joanna Lamparska (dziennikarka, pisarka, poszukiwaczka skarbów)

Data emisji: 24.02.2020 r. 

Godzina emisji: 10.15

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pozdrowienia na pocztówce. Jak prawidłowo je napisać?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 10:50
- W zależności do kogo adresowana będzie pocztówka czy list, będą używane zupełnie inne zwroty grzecznościowe i formy adresatywne, czyli formy jakimi zwracamy się do kogoś - mówi w "Czterech porach roku" dr Irena Kamińska - Radomska, ekspert ds. etykiety. 
rozwiń zwiń