X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Śladami Marii Skłodowskiej - Curie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 13:47
W Dniu Nauki Polskiej, obchodzony po raz pierwszy w Polsce, reporterka Programu I Polskiego Radia Małgorzata Głogowska odwiedziła Muzeum Marii Słodkowskiej - Curie mieszczącego się na warszawskim Starym Mieście. Jaką matką była zdobywczyni najważniejszych nagród naukowych? Jak poznała swojego męża? 
Audio
  • Śladami Marii Skłodowskiej - Curie (Cztery pory roku/Jedynka)
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/ 1-Z-494

Najmłodsza z pięciorga rodzeństwa 

Maria Skłodowska urodziła się w 1867 roku i była piątym i ostatnim dzieckiem Władysława i Bronisławy z domu Boguskiej. Ojciec z zawodu był nauczycielem matematyki i fizyki oraz dyrektorem dwóch warszawskich gimnazjów męskich, matka zaś była przełożoną w warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Rodzeństwo Marii, podobnie jak ona, zafascynowani nauką ukończyli studia i zdobyli tytuły naukowe. Brat Józef został lekarzem, z kolei siostra Bronisława - doktorem medycyny. 

- Józef Skłodowski bez problemu skończył studia w Warszawie, bo jak wiadomo w tym czasie mężczyźni mogli studiować, jak było ich na to stać - mówił Sławomir Paszkiet, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 

Marzeniem sióstr: Marii i Bronisławy było ukończenie studiów w Paryżu, jednak nie pozwalała na to sytuacja finansowa Skłodowskich. - Bardzo wcześnie umiera siostra Marii - Zofia, następnie w wyniku gruźlicy umiera jej matka. W tej sytuacji ojciec sam musi wychować i wykształcić całą czwórkę rodzeństwa - podkreślił dyrektor placówki. 

Szukała laboratorium a znalazła męża

Na początku 1891 roku Maria zdecydowała się wyjechać do Paryża. Noblistka po ukończeniu studiów dostaje propozycje przeprowadzenie ciekawych badań nad promieniotwórczością. - W tym celu potrzebne jej było laboratorium, które uznanym badaczom było ciężko znaleźć. W tym okresie przebywał w Paryżu prof. Józef Wierusz - Kowalski i można powiedzieć, że on był swatem, ponieważ zaprosił ją i swojego znajomego Pierre'a Curie na herbatę. Pierre zakochał się w Marii od pierwszego wejrzenia - informował Sławomir Paszkiet. - Szukała laboratorium a znalazła męża - dodał. 

Jaką matką była Maria Skłodowska - Curie? O tym w nagraniu. 

***

Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie zostało założone w 1967 roku w miejscu urodzenia dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Mieści się przy ulicy Freta w XVIII wiecznej kamienicy. Muzeum na charakter biograficzny. Ekspozycję stałą tworzy obszerny zbiór oryginalnych notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, a także fotografii, dokumentów oraz rzeczy osobistych uczonej i jej rodziny.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych 

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 19.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.39

muzeum/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta z Noblem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 06:00
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Curie - w cieniu żony

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 05:45
Piotr Curie może uchodzić za archetyp naukowca. W pełni poświęcony badaniom, nie dbający o zaszczyty, którego jedynym marzeniem było wyposażone laboratorium. Niespodziewana śmierć przerwała jego wybitną karierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Skłodowska wyprzedziła swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 15:00
Czy gdyby Maria Skłodowska-Curie nie wyjechała z Polski, osiągnęłaby takie sukcesy naukowe, które w rezultacie przyniosły jej dwie nagrody Nobla? Na to pytanie starała się odpowiedzieć była dyrektor muzeum poświęconego tej wielkiej polskiej uczonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wcześniej było ich sześcioro. Kim są polscy nobliści?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 06:00
10 grudnia pisarka Olga Tokarczuk odbiera literacką Nagrodę Nobla. Nagrody przyznawane od 1901 roku uznawane są za najbardziej prestiżowe wyróżnienie świata. Do tej pory zaszczytu odbioru medalu z rąk szwedzkich monarchów doświadczyło sześcioro Polaków.   
rozwiń zwiń