X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Czym jest samowola budowlana?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 12:15
Temat samowoli budowlanej powrócił w związku z tragicznymi wydarzeniami sprzed tygodnia. Wówczas silny podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Zginęły trzy osoby - matka i dwie córki. Właściciel wypożyczalni nart usłyszał zarzut popełnienia samowoli budowlanej. W sprawie toczy się śledztwo. Kiedy mówimy o samowoli budowlanej? 
Audio
  • Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Czym jest samowola budowlana? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kanghophoto/shutterstock.com

Magdalena Wielgosz, kierownik projektu Waimea Holding S.A mówiła na antenie Programu I Polskiego Radia, że samowola budowlana jest realizacją obiektu bez jakichkolwiek decyzji administracyjnych. - Ludzie robią wszystko, aby ominąć tą całą procedurę. Zależy im na tym, aby nie wykonywać projektu budowlanego i nie zgłaszać obiektu do urzędu - wyjaśniła. - Samowola związana jest z karą finansową, rozbiórką obiektu i postępowaniem karnym - dodała. 


Nadzór budowlany w Polsce

Samowola - powszechny problem 

- Samowola budowlana jest powszechnym problemem, szczególnie przy drobnych inwestycjach - podkreśliła Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej. 

Inwestorzy często nie posiadają wiedzy na temat konsekwencji dopuszczenia się samowoli budowlanej. - Analiza danych statystycznych przygotowanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zostały wykryte przez nadzór tylko i wyłącznie dlatego, że sąsiedzi poinformowali o takim stanie - informowała Mariola Berdysz. 

Pozwolenie na budowę - wymagania 

Robert Wiktorski, dyrektor Departamentu Orzecznictwa Nadzoru Budowlanego apelował o to, żeby w przypadku inwestycji budowlanych nie sugerować się opiniami osób trzecich, tylko zajrzeć do prawa budowlanego, które jest ogólnodostępne na stronach rządowych. - O tym stanowi art. 29 - co wymaga pozwolenia bądź zgłoszenia i zwracania się do organów administracji architektoniczno - budowlanej. (...) Trzeba pytać u źródła, co wymaga pozwolenia, a co zgłoszenia - zaznaczył. 

Czy taką samowolę można zalegalizować? Ile to kosztuje? O tym w audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska 

Gość: Robert Wiktorski (dyrektor Departamentu Orzecznictwa Nadzoru Budowlanego) 

Data emisji: 17.02.2020 r. 

Godzina emisji: 9.17

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

11-latka po ojcu odziedziczyła... dług. Co zrobić w takiej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 12:35
Zuzia z Libiąża kilka lat po śmierci ojca dowiedziała się, że odziedziczyła po nim niespłacony kredyt, w sumie ponad milion złotych. Komornik zajął jej znaczną części niewielkiej renty, którą dostawała po tacie. 
rozwiń zwiń