X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nie chcesz płacić za prąd? Pomyśl o instalacji fotowoltaicznej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 13:05
Wystartowała druga edycja programu "Mój prąd", w którym można otrzymać dofinansowanie na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. - Nikt nie ma wątpliwości, że ceny prądu będą rosły. Instalacja zwróci się nam po 6-7 latach, natomiast później będzie już produkować prąd za darmo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ruszkowski ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Audio
  • Jak płacić mniej za prąd? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

13 stycznia wystartował nabór do kolejnej edycji rządowego programu wsparcia budowy domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW - "Mój prąd". Dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów zakupu i montażu instalacji, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

Ile to kosztuje?

- Przeciętnie wielkość instalacji wynosi 5 kW. Na zakup instalacji trzeba wyłożyć 25 tys. zł, ale później można otrzymać dotację oraz odpisać to od podatku. W tym momencie koszt takiej instalacji wynosi 17 tys. zł - twierdzi Jan Ruszkowski.

Zdaniem gościa Jedynki, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej zwraca się w przeciągu 6-7 lat. Efektywność urządzenia zależy od różnych czynników, m.in. od nachylenia dachu, kierunku jego nachylenia itp.

- Żywotność takiej instalacji to ponad 20-25 lat, w tym samym czasie gwarancją objęte są komponenty instalacji. Zakup i montaż instalacji może zwrócić się po 6-7 latach, natomiast po tym czasie instalacja produkuje nam prąd za darmo - tłumaczu Jan Ruszkowski.

Zamontowaliśmy i co dalej?

Kiedy instalacja jest już zamontowana, należy udać się do operatora, od którego kupujemy prąd i podpisać z nim umowę. Operator zainstaluje w naszym domu dwustronny licznik, który będzie mierzyć prąd pobierany wieczorami z sieci, jak i nadwyżkę, którą możemy w czasie dnia oddawać do sieci.

- Operator musi przyjąć naszą nadwyżkę. W miesiącach, kiedy słońca jest mniej, a mamy zużycie prądu, z sieci odbieramy 80 proc. przekazanej nadwyżki - słyszymy.

Czy fotowoltaikę można zamontować na bloku? Ile trzeba mieć miejsca, żeby zainstalować panele na dachu domu? Dla kogo wystarczy instalacja o mocy 2 kW?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Roman Czejarek i Joanna Racewicz

Gość: Jan Ruszkowski (Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć)

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 11.10

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inwestycję w panele słoneczne trzeba dokładnie policzyć

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 14:26
Energia słoneczna wydaje się idealnym rozwiązaniem problemu rosnących cen energii elektrycznej, źródło prądu jest bowiem darmowe i niewyczerpane. Każdą inwestycję w ogniwa fotowoltaiczne we własnym domu należy jednak dokładnie przeanalizować, bo jej opłacalność zależy od wielu czynników - radzi Jan Ruszkowski, gość "Czterech pór roku" w radiowej Jedynce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąsiad z bloku nie segreguje śmieci? Też zapłacisz karę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 13:36
Kamery w śmietnikach oraz osoby sprawdzające zawartość worków to tylko niektóre z pomysłów spółdzielni i wspólnot na radzenie sobie z nowym systemem zbiórki odpadów komunalnych. Od niedawna wystarczy tylko jedna osoba, która nie segreguje śmieci, żeby zastosować odpowiedzialność zbiorową i nałożyć wysokie kary na wszystkich mieszkańców bloku.
rozwiń zwiń