X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ludzki mózg - niepowtarzalne centrum dowodzenia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 13:14
Pracuje 24 godziny na dobę i kontroluje każdą naszą myśl, ruch, emocję. - Nasz mózg jest pracoholikiem, bardzo lubi się uczyć nowych rzeczy - podkreśla Katarzyna Potęga z Centrum Nauki Kopernik. 
Audio
  • Ludzki mózg - niepowtarzalne centrum dowodzenia (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: FGC/Shutterstock

W Centrum Nauki Kopernik od 6 listopada można oglądać miniwystawę "Uwaga na mózg!", która promuje aktualną wiedzę na temat ludzkiego mózgu. Po wystawie oprowadziła nas rzeczniczka prasowa CNK Katarzyna Nowicka.


Zobacz:
technologie nauka 1200 free
Nauka w PolskimRadiu.pl

Ekspozycja składa się z trzech części. Bohaterami pierwszej są komórki nerwowe. Zwiedzający mogą poznać ich nietypową budowę, rodzaje, sposoby łączenia się. Dzięki niezwykłemu atlasowi mózgu można dokładnie przyjrzeć się naszemu "superkomputerowi" w różnych płaszczyznach i w trójwymiarze.

W drugiej części wystawy, prezentującej różne metody obrazowania medycznego, zainteresowani dostają możliwość zdiagnozowania trzech wirtualnych pacjentów, przeprowadzając rezonans magnetyczny (MRI), pozytonową tomografię emisyjną (PET) oraz badania poznawcze. W tej części można też obejrzeć mózg pod mikroskopem i dowiedzieć się, czym jest elektroencefalograf (EEG).

Ostatnia część wystawy poświęcona jest zagadnieniom etycznym i społecznym związanym z badaniami nad mózgiem. 

"Chcemy jak najwięcej wiedzieć o mózgu"

Wystawa "Uwaga na mózg!powstała w ramach Human Brain Project. To europejski program badań nad mózgiem - jeden z czterech największych projektów naukowych, finansowanych przez Unię Europejską.

HBP zatrudnia bezpośrednio ok. 500 naukowców na ponad stu uniwersytetach i w ośrodkach badawczych w całej Europie. Jego celem jest stworzenie najnowocześniejszej infrastruktury badawczej, aby pomóc w rozwoju neuronauki, medycyny i informatyki.

O tym programie opowiedziała w radiowej Jedynce Katarzyna Potęga z Centrum Nauki Kopernik. 

Plakat promujący mini wystawę "Uwaga na mózg!" Plakat promujący miniwystawę "Uwaga na mózg!" (kopernik.org.pl)

Ile procent mózgu wykorzystujemy na co dzień? Czy mózg ma płeć? Jak trenować mózg? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Małgorzaty Głogowskiej. 

***

Tytuł audycji: "Reporter w drodze" w ramach audycji Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina Rożej i Roman Czejarek

Autorka reportażu: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 12.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.38

Jedynka/materiały promocyjne/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy można naśladować ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 20:00
- Nie trzeba od razu budować całego mózgu, ale możemy zapytać go, jak funkcjonuje - powiedział prof. Tadeusz Marek. W "Eurece" o tym, czym są sieci neuronowe, jak można sztucznie naśladować mózg i do czego cżłowiekowi potrzebny jest sen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gry komputerowe a funkcjonowanie mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 19:10
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 27. stypendia START stu najzdolniejszym młodym polskim naukowcom, reprezentującym wszystkie dziedziny nauki. Gościem audycji "Ludzie nauki" będzie neurokognitywistka - dr Natalia Kowalczyk, która zajmuje się neuroplastycznością mózgu, a dokładniej wpływem gier komputerowych na zdolności intelektualne, czy szerzej na funkcjonowanie mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neuralink, czyli połączenie mózgu z komputerem

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 20:57
Neuralink to najnowszy pomysł Elona Muska na interfejs mózg - komputer, czyli połączenie mózgu z komputerem. Na bezpieczne i proste w zastosowaniu rozwiązania tego typu czekają osoby niepełnosprawne. A może i ci, którzy myślą o zwiększeniu swoich możliwości intelektualnych? 
rozwiń zwiń