X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dlaczego Polacy wyrzucają jedzenie?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 10:28
Wielkimi krokami zbliża się Światowy Dzień Żywności. W "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o nowym raporcie dotyczącym marnowania żywności, z którego dowiedzieliśmy się, co najczęściej wyrzucają Polacy i dlaczego. A może, zamiast pozbywać się jedzenia, warto je przekazać potrzebującym czy wesprzeć zbiórki w sklepach spożywczych?
Audio
  • Dlaczego Polacy wyrzucają jedzenie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Banki żywności od wielu lat prowadzą badania dotyczące marnowania jedzenia. Tegoroczne wyniki wskazują, że 45 procent Polaków żywność wyrzuca. - Powodów jest bardzo wiele. Jednym z nich jest to, że jedzenie szybko się psuje i wtedy warto zadać sobie pytanie, dlaczego doprowadzamy do tego momentu, że nadaje się ono tylko do wyrzucenia. Ważnym powodem jest fakt, że przegapiamy datę ważności. W naszych najnowszych badaniach okazało się, że większość Polaków nie czyta terminów na opakowaniach produktów: "należy spożyć do" i "należy spożyć przed" - informuje Sylwia Romańczak z Federacji Polskich Banków Żywności. 

Gość audycji zaznacza, że Polacy mają w nawyku kupowanie dużej ilości jedzenia z uwagi na atrakcyjne ceny sklepowe. Dodaje również, że odpowiedzialność za marnowanie jedzenia trzeba trochę "przerzucić na sklepy". - Sprzedaż większej ilości produktów jest bardziej opłacalna, jednak można namawiać do kupowania w sposób społeczno - odpowiedzialny czyli edukować społeczeństwo, żeby nie kupowało tego, co nie jest mu potrzebne - mówi. 

Rozmówczyni Romana Czejarka podczas audycji stwierdza, że marnowanie jedzenia jest "znakiem naszych czasów". - Kiedyś nie było takiego problemu, ponieważ nie mieliśmy styczności z nadprodukcją żywności, a po drugie mieliśmy inne podejście do jedzenia - dodaje. 

Czy istnieje kraj, który uporał się z problemem marnowania jedzenia? Kiedy odbędzie się zbiórka organizowana przez Banki Żywności?  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Sylwia Romańczak (Federacja Polskich Banków Żywności)

Data emisji: 15.10.2019

Godzina emisji: 9.22

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alkoholizm wśród kobiet. Smutek utopiony w eleganckim szkle

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:28
Obraz wykształconej, eleganckiej kobiety nie współgra nam z obrazem uzależnienienia. Jak się okazuje - pod osłoną wykwintnych trunków coraz częściej zaczyna kiełkować alkoholizm, który w początkowej fazie może być niedostrzegany przez społeczeństwo. Kiedy można mówić o problemie nadużywania alkoholu u kobiet?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog. Dusi także naszą skórę

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 17:24
Mieszkańcy dużych miast są szczególnie narażeni na działanie smogu. Kaszel i uczucie dyskomfortu w drogach oddechowych, to chyba najczęściej odczuwane skutki zanieczyszczenia powietrza. Jednak należy pamiętać także o tym, że również skóra może paść ofiarą smogu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne mity dotyczące zdrowego odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:42
Padamy ofarami machiny manipulacyjnej umieszczonej w reklamach, która zachęca nas do wspierania swoich organizmów suplementami diety. Czy kiedyś zastanowiliśmy się nad tym, że pigułka, którą łykamy z myślą, że dostarczy nam witamin - może być pozbawiona wartości odżywczych?
rozwiń zwiń