X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Program 500 plus dla osób niesamodzielnych, ZUS rozpatruje wnioski

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 10:00
1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął rozpatrywanie wniosków o 500+ plus dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W "Czterech porach roku" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS odpowiada nie pytania i wątpliwości słuchaczy.
Audio
  • Pytania i odpowiedzi w związku z przyjmowanie przez ZUS wniosków o zasiłek dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Zwraca uwagę, że do pozytywnego rozpatrzenia wniosku muszą być spełnione trzy warunki - wnioskodawca musi być osobą pełnoletnia, musi być niezdolna do samodzielnej egzystencji (co nie jest równoznaczne z niepełnosprawnością) i uzyskują dochód do 1,6 tys, złotych (brutto). Do dochodu zalicza się wszystkie zasiłki otrzymywane od instytucji państwowych. - Jeżeli mamy dochód do 1,1 tys. to otrzymujemy pełne 500 złotych świadczenia dla niesamodzielnych - wyjaśnia rzecznik. Jeżeli u kogoś limit 1.1 tys. zostanie przekroczony, to za każdą złotówkę przekroczenia ZUS będzie pomniejszał wypłatę.

Trzeba złożyć orzeczenie o niepełnosprawności i oddzielny dokument, jakim jest orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Czy do dochodu zaliczają się zasiłki jednorazowe? Czy trzeba złożyć wniosek o wypłatę świadczenia, czy ZUS automatycznie je wypłaci? Gdzie można znaleźć wniosek i w jaki sposób go złożyć? W jakiej sytuacji trzeba złożyć całą dokumentację medyczną do ZUS? Co zrobić w sytuacji, kiedy przychodnia za wystawienie zaświadczenia OL-9 o stanie zdrowia domaga się zapłaty?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik ZUS)

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 9.34

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Jedynki. Teresa Wargocka: 500+ dla niepełnosprawnych to spełnienie naszych obietnic

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 19:57
- To dopiero minimum, a zarazem spełnienie obietnic, które złożyliśmy. Bardzo cieszymy się, że Sejm przyjął tę ustawę - powiedziała w radiowej Jedynce Teresa Wargocka (PiS) i zapowiedziała, że to dopiero początek wsparcia dla tej grupy społecznej. W Debacie Jedynki udział wzięli również prof. Marek Rymsza (doradca Prezydenta RP), Joanna Augustynowska (PO) i Jarosław Sachajko (Kukiz '15).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie obowiązki nakłada ustawa o dostępności na instytucje publiczne

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 08:49
Uchwalona w piątek ustawa o dostępności jest pierwszym kompleksowym i systemowym rozwiązaniem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów, ale także kobiet w ciąży czy matek z wózkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: wychodzimy naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 10:12
- Wychodzimy naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami - prowadzimy wiele konsultacji i wiele rozmów. My już dzisiaj, jako instytucja, zapewniamy możliwość pozyskania środków na łamanie barier - powiedziała na antenie Jedynki prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg.
rozwiń zwiń