X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Postaw na prawidłowy rozwój dziecka. Czytaj nawet w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 19:07
- Czytanie książek jest jedną z nielicznych rzeczy, które można robić wspólnie i która zawsze czymś zaowocuje - mówi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania. Dlaczego do czytania dziecku należy przygotowywać się już podczas… ciąży?
Audio
  • Dlaczego warto czytać dzieciom? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Photographee.eu/Shutterstock.com

Eksperci twierdzą, że czytanie książek nie łączy się z żadnymi negatywnymi działaniami. Co więcej, według nich wpływa na rozwój wyobraźni dziecka, jego inteligencji emocjonalnej oraz więzi, która buduje się pomiędzy rodzicami.

Trzeba przyzwyczaić się do czytania

- Zachęcamy do bardzo aktywnego pokazywania dziecku znaków na książeczkach już od szóstego miesiąca życia. Z kolei czas do tego szóstego miesiąca i w trakcie ciąży, jest przygotowaniem do tego, aby później czytać dziecku - tłumaczy Maria Deskur.

Gość Jedynki twierdzi, że w ten sposób także rodzice przyzwyczajają się do czytania.

- Badania wskazują, że dziecko, które urodziło się, nie rozumie wypowiadanych do niego słów. Jednak jego mózg w ten sposób rozwija się szybciej - słyszymy.

Telefon czy książka?

Dr Ałgena Grabowska przyznaje, że pierwsze lata wychowania dziecka są bardzo ważne. Jeżeli już od najmłodszych lat będzie bawiło się telefonem, przyzwyczai się, że to urządzenie jest atrakcyjniejsze od książki. - Często jest tak, że rodzice nie proponują dziecku alternatywy (w stosunku np. do telefonu czy telewizora - red.), ponieważ są zmęczeni - dodaje.

Co można zyskać czytając?

Gość Jedynki zachęca do czytania książek swoim pociechom. - Musimy pamiętać, że to, co zrobimy teraz, zaprocentuje w przyszłości w postaci mniejszych zaburzeń koncentracji czy mniejszych problemów z uczeniem się, agresją i depresją. Dziecko będzie miało także mniej zaburzeń różnych zachowań, a więcej zachowań społecznych - mówi dr Ałgena Grabowska.

Czy ważne jest to, co czytamy dzieciom? Dlaczego dziecko może pomylić książkę z tabletem? Jak bardzo czytanie dziecku wpływa na relacje w rodzinie?

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Goście: Maria Deskur (prezes Fundacji Powszechnego Czytania), dr Ałgena Grabowska (lekarz neurolog, epileptolog, pisarka)

Data emisji: 1.10.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zajęcia dla dzieci. Jakie dla młodszych, a jakie dla starszych?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:03
- Zajęcia dodatkowe są atrakcyjne dla dziecka, ponieważ angażują te sfery, które są dla niego ogromną nagrodą. Często też na zajęciach dzieci spotykają przyjaciół. Łatwiej jest ich spotkać w grupie, która realizuje te same zainteresowania - mówi Agnieszka Robak, psycholog dziecięcy. Kto powinien wybierać rodzaj zajęć? Dziecko czy rodzic?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w każdej szkole musi być Rada Rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 13:00
Rodzice wraz z uczniami i nauczycielami tworzą środowisko szkolne, działające na rzecz stałego budowania i doskonalenia warunków kształcenia i wychowania. Dla każdego z wymienionych wyżej podmiotów ustawodawca przewidział możliwości zrzeszania się i wypowiadania w sprawach szkoły. Jednym z tych podmiotów jest Rada Rodziców, której status wpisuje w strukturę organów szkoły. 
rozwiń zwiń