X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wspólnota mieszkaniowa. Czy dobrze mieć sąsiada?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 12:54
Wiersz Aleksandra Fredry "Paweł i Gaweł" to zabawna opowiastka o perypertiach sąsiedzkiego życia. Na co dzień mieszkańcy osiedli spotykają się zarówno z życzliwością jak i nieuprzejmościami ze strony lokatorów. Jak można uregulować stosunki sąsiedzkie?
Audio
  • Wspólnota mieszkaniowa. Czy dobrze mieć sąsiada? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Iakov Filimonov/Shutterstock.com

Między lokatorami obowiązują umowy grzecznościowe, np. obowiązująca cisza nocna w godzinach od 22.00 do 6.00. Jednak co zrobić kiedy sąsiedzi nie są ze sobą zgodni? - Najważniejszym przepisem jest ustawa o własności lokali, która reguluje funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej. Mamy odpowiednie ustawy, które regulują przepisy i funkcjonowanie w określonym zakresie, ale prawo, które tworzy wspólnota mieszkaniowa to wewnętrzne regulaminy, na których się opieramy - mówi na antenie radiowej Jedynki Anna Kożuchowska z z firmy, która świadczy usługi w zarządzaniu nieruchomościami

Często spotyka się sytuacje, gdzie nie można iść na kompromis z sąsiadem, który nie przestrzega ustalonych zasad w funkcjonowaniu wspólnoty. - W sytuacji najbardziej podbramkowej mamy ustawę o własności lokali, która pozwala wspólnocie mieszkaniowej zlicytować lokal właściciela, który wykracza swoim zachowaniem ponad wszelkie możliwe normy, ale jest to ostateczność. Zawsze dążymy do rozwiązania problemu polubownie spokojnie rozmawiając z sąsiadem - dodaje gość audycji "Cztery pory roku". 

Goście audycji podkreślają, że nie ma żadnej reguły dotyczącej konfliktów między sąsiadami, jeżeli chodzi o rodzaj zamieszkiwanego osiedla. - Na dojrzałym osiedlu ludzie mówią sobie "dzień dobry" i "do widzenia", często się znają. Nowe osiedla jest to zlepek nowych sąsiadów, którzy mają własne pomysły na zagospodarowanie swojego mieszkania, więc jest łatwiej o naradzające się konflikty - powiedział Bartosz Chmielewski. 

Czy jest lista typowych uciążliwych rzeczy, które sąsiedzi potrafią robić sąsiadom? Jak dużą frekwencją cieszą się zebrania wspólnoty mieszkaniowej?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Anna Kożuchowska i Bartosz Chmielewski ( z firmy, która świadczy usługi w zarządzaniu nieruchomościami)

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 9.15

ans/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najem, użyczenie, dzierżawa. Co je różni?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 20:15
Nasz ekspert tłumaczył, co dokładnie oznaczają te terminy i jakie mogą być konsekwencje podpisywania fikcyjnych umów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dobrze mieć sąsiada. Sąsiad dobry i zły

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 13:53
Dobry sąsiad jest na wagę złota. Cukier lub marchewkę pożyczy, będzie miał przysłowiowe oko na nasze mieszkanie. Ale sąsiad może być też uciążliwy i doprowadzać nas do szału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupno nieruchomości. Dlaczego warto zajrzeć do rejestru ksiąg wieczystych?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 13:02
- Księga wieczysta to jest taki paszport nieruchomości. W pełnych aktach ksiąg wieczystych jest zapis całej historii danej nieruchomości: kto, na jakiej postawie i kiedy był jej właścicielem, czy kiedykolwiek była obciążana jakimiś prawami osób trzecich i czy była np. obciążona kredytem - mówiła w radiowej Jedynce mecenas Joanna Korzeniewska. 
rozwiń zwiń