X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Matematyczni geniusze ze słynnej lwowskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 12:14
Zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców. O kim mowa? Mówimy o geniuszach w dziedzinie matematyki opisanych w książce "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" autorstwa Mariusza Urbanka. 
Audio
Liczby rządzą światem - uważał Pitagoras
"Liczby rządzą światem" -  uważał PitagorasFoto: pixabay.com/geralt

Reprezentanci lwowskiej szkoły matematycznej, w tym m.in. Stefan Banach, Stanisław Mazur, Stanisław Ułam czy Hugo Steinhaus nie byli tylko fantastycznymi matematykami. Byli ciekawymi świata ludźmi kultury. Tak opowiada o bohaterach swojej książki gość "Czterech pór roku" Mariusz Urbanek.  

Początki lwowskiej szkoły matematycznej miały miejsce na krakowskiej ławce niedaleko Wawelu, gdzie doszło do spotkania dwóch geniuszów: Hugo Steinhausa oraz Stefana Banacha. Dwa lata po rozmowie przenieśli się do Lwowa, aby kontynuować stworzone dzieło. 

Gość audycji zaznacza, że niepowtarzalną rzeczą było to, że Stefan Banach został profesorem. W swojej publikacji opisuje, że Banach, choć był genialnym matematykiem, stronił od publicznych wystąpień, pisania artykułów, czy starania się o stopnie naukowe.

- Stefanowi Banachowi nie śpieszyło się do publicznej obrony pracy, kiedy trzeba było stanąć przed wysoką komisją, odpowiadać na pytania. Zastosowano spisek. Dziekan wezwał go kiedyś  do siebie i powiedział, że jest pewna grupa ludzi z Krakowa, która chciałaby przedyskutować pewien problem matematyczny. Banach zgodził się na dyskusję i tak wyglądała jego publiczna obrona pracy doktorskiej - mówi Mariusz Urbanek. -  Podobny spisek, nazwany spiskiem bohaterów lwowskich, musieli zastosować wykładowcy z uczelni, żeby zmusić go do napisania doktoratu. 

Ciekawym wątkiem jest również opowiadanie o słynnej kawiarni szkockiej, gdzie znajdował się zeszyt, który przeszedł do historii jako księga szkocka. W czasach dwudziestolecia międzywojennego zapisano w nim 189 zadań matematycznych. Do dzisiaj nie wszystkie zostały rozwiązane przez matematyków. 

Jakie były powojenne losy naukowców z lwowskiej szkoły matematycznej i jakie ciekawe historie kryje w sobie książka Mariusza Urbanka? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł ayducji: Cztery pory roku z cyklu "A to Polska właśnie"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Mariusz Urbanek (autor książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna")

Data emisji: 12.04.2019 

Godzina emisji: 9.17

ans/ag


Czytaj także

Stefan Banach. Matematyczny samouk

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 05:35
Nigdy nie ukończył studiów, matematyki nauczył się sam. Stefan Banach, jako autor ponad 60 prac naukowych i twórca wielu twierdzeń, w sposób fundamentalny wpłynął na wiele działów królowej nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy genialni matematycy w światowej elicie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 05:45
2 kwietnia 1919 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim powstało Polskie Towarzystwo Matematyczne. Do dziś nazwiska polskich naukowców wymieniane są wśród ścisłej czołówki najwybitniejszych matematyków na świecie.
rozwiń zwiń