X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Niesamowita historia ocalenia skarbu wawelskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 18:04
Ta historia to niemal gotowa fabuła thrillera. W 1939 roku w obliczu niemieckiej agresji pracownicy muzeum na Zamku Królewskim na Wawelu postanowili ocalić najcenniejsze eksponaty ze skarbca koronnego. Z poświeceniem wywieźli je z Krakowa śmieciarką, tratwą, wozami drabiniastymi i dopiero potem samochodami.
Audio
  • Niezwykła historia ocalenia w 1939 roku skarbów z muzeum na Wawelu (Cztery pory roku/Jedynka)
Zamek na Wawelu
Zamek na WaweluFoto: tevenet/pixabay

Eksponaty, w tym przede wszystkim Szczerbiec i słynne Arrasy zostały spakowane jeszcze przed wybuchem wojny. Kiedy zaczęły spadać pierwsze bomby kustosze starali się je wywieźć Choć nie było za bardzo czym. Ani wojewoda, ani wojsko nie chcieli użyczyć ciężarówek - jak to określili - do przewozu jakiś szmat. Udało się znaleźć śmieciarkę, nią przewieziono skarby nad Wisłę, tam załadowano je na tratwę i nią spławiono do Kazimierza Dolnego.

- Stamtąd przez Lublin, Zamość, Hrubieszów, Włodzimierz Wołyński, Łuck, Wiśniowiec, Zbaraż, Tarnopol, trafiły aż do Kut - mówi Jerzy Tadeusz Petrus z muzeum na Wawelu. Po 17 września i radzieckiej agresji na Polskę zapadła decyzja, aby wywieźć skarb poza terytorium naszego kraju. Trafił do Rumunii, gdzie szczęśliwie udało się pokonać niemiecką ofensywę dyplomatyczna, mającą na celu niedopuszczenie do wywozu eksponatów. Ostatecznie w 1940 roku skarb trafiły do Kanady i tam pozostawały długie lata po zakończeniu wojny.

Co wydarzyło się w Kazimierzu Dolnym? Jak skarby z Wawelu, połączone ze skarbami z Zamku Królewskiego w Warszawie i z cennymi rękopisami z Biblioteki Narodowej trafiły za Atlantyk? Czy skarb wawelski wrócił w komplecie do Polski i kiedy to się stało? Dlaczego Kanada nie chciała go zwrócić zaraz po zakończeniu wojny?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gościeć: Jerzy Tadeusz Petrus (wicedyrektor ds. muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu), Seweryn Kuter (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 9.18

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko - wciąż popularny bohater

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 16:43
Rok 2017 był rokiem Tadeusza Kościuszki. Ale koniec obchodów nie oznacza końca zbierania pamiątek po naczelniku. Te pamiątki ma zaprezentować na specjalnej ekspozycji powstające w Krakowie Muzeum Tadeusza Kościuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna legenda królowej Bony

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:37
Kiedy Bona Sforza zawierała małżeństwo z Zygmuntem I miała 24 lat, a więc jak na ówczesne czasy dla kobiet był to już zaawansowany wiek. Nieważne, że królewski małżonek był 27 lat starszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu nowych eksponatów Zamku na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 20:21
Zamek Królewski na Wawelu regularnie powiększa swoje zbiory po to, aby ciągle zachwycać zwiedzających. Dyrektor zamku - Jan Ostrowski opowiedział o tym, czym się kieruje przy dokonywaniu wyborów nowych eksponatów.
rozwiń zwiń