X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej - Jadwiga Beck, Maria Morska, Zofia Stryjeńska

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 16:13
Audio
  • Wyjątkowe i wpływowe kobiety II RP (Cztery pory roku/Jedynka)

W tym roku mija 101 rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Nasz odrodzony kraj pod tym względem był w awangardzie Europy i świata, bo np. w niektórych kantonach Szwajcarii kobiety uzyskały prawa wyborcze dopiero w latach 70. XX wieku. Było to spełnienie obietnicy, danej przez Józefa Piłsudskiego jego drugiej żonie Aleksandrze, że jeśli kobiety zaangażują się w walkę o niepodległość, to w ten sposób zostaną nagrodzone. I zostały. Niektóre z nich miały duży wpływ na politykę.

- Prawdopodobnie Józef Beck nie zrobiłby kariery politycznej, gdyby nie jego druga żona Jadwiga - mówi Sławomir Koper, autor książek o kobietach okresu międzywojennego. I wylicza, czego dokonała, aby późniejszy wieloletni szef polskiej dyplomacji stał się czołowym politykiem II RP. Przytacza też wydarzenie, jakiego bohaterami byli państwo Beck podczas wizyty w Moskwie.

Maria Morska, aktorka, felietonistka, muza Antoniego Słonimskiego, to jedyna kobieta, którą skamandryci uznawali za równą sobie. - Przede wszystkim Antoni Słonimski nie stałby się tym, kim był gdyby nie ona - mówi Sławomir Koper. I opowiada jedną z przedwojennych anegdot o poecie i jego muzie.

- Zofia Stryjeńska zdobyła taką pozycję w sztuce, jakiej nie miała żadna kobieta w okresie międzywojennym w Europie - mówi o kolejnej bohaterce, malarce, przedstawicielce nurtu art déco Sławomir Koper. I opowiada o burzliwym związku Zofii z mężem Karolem, który z kolei był uznanym architektem i bożyszczem kobiet niezaleznie od wieku i stanu cywilnego.

Czy Jadwiga Beck miała szansę zostania prezydentową? Co wyjątkowego wydarzyło się podczas wojny we Lwowie, gdzie Maria Morska przeżyła okupację? Jak wyglądało życie prywatne i artystyczne Zofii Stryjeńskiej?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Sławomir Koper (historyk, autor książek "Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczpospolitej" oraz "Królowe salonów II RP")

Data emisji: 8.03.2019

Godzina emisji: 9.17

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przekazano bezcenne archiwalia

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 16:30
Do Archiwum Akt Nowych trafił niezwykły zbiór dokumentów poświęconych 14. Pułkowi Ułanów Jazłowieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skamander - radość wolności, manifestacja młodości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 07:00
- Skamandryci wymietli swoich poprzedników, wymietli starą poezję Młodej Polski, która się już wyczerpała - mówił o grupie poetyckiej, której powstanie zbiegło się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości dr Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Beck - żołnierz i dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 21:40
"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę" - te słowa Józefa Becka z maja 1939 r weszły do naszego historycznego kanonu, będąc niejako podsumowaniem jego politycznej działalności jako ministra spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń